Adet Düzensizliği, Düzensiz Adet Ve Adet Görememe

Adet düzensizliği sebepleri nelerdir basıl geçer, adet görememe amenore ne anlama gelir, adet gecikmesi ve doğum sonrası adet düzensizliği nedir, neden adet düzensizliği ilaçları kullanılır,adet olamama genç kızlarda adet düzensizliği doğum kontrol hapları kullanımını gerektirir mi, adet düzensizliği şifalı bitkiler  soğan kürü tedavisi işe yarar mı, adet duzensizligi yorumlar hakkında bilgiler bu sayfada irdelenecektir

Adet düzensizliği nedir neden olur?
Herhangi bir jinekolojik rahatsızlığı olmayan sağlıklı bir kadında  adet dönemi 21 ila 35 gün arasındadır ve bu süre aralığında olan adet siklusları normal kabul edilmektedir. Adet döneminin bu  sürelerden farklı olması, kanama miktarının fazla olması veya uzun sürmesi ya da iki kanama arasında lekelenme veya kanama olması genel olarak adet düzensizliği olarak isimlendirilmektedir.

Normal adet döngüsü nasıl olur, hangi hormonlar etkili dir?
Adet döngüsü östrojen ve progesteron denen iki kadınlık hormonun kontrolü altındadır. Adet döngünün ilk yarısında östrojen miktarı yüksek iken yumurtlama (ovulasyon) ile başlayan ikinci yarıda ise progesteron hormonu  hakimdir. İlk devrede östrojen rahim içini gebelik için hazır hale getirir. Bu dönemde rahim duvarı kalınlaşır . Eğer ovulasyon yani yumurtlama gerçekleşir ise östrojen miktarı düşer, gebeliğin devamını sağlayacak olan progesteron hızla yükselir. Ancak eğer ovulasyon gerçekleşmez ise progesteron artmayacak ve östrojen miktarı yüksek kalmaya devam edecektir. Buda rahim iç duvarının kalınlaşmaya devam etmesine sebep olacaktır. Bir süre sonra kalınlaşan duvar kendiliğinden yavaş yavaş dökülmeye başlayacak ve bu kişide gecikmiş adet, ara kanama veya bir çeşit adet düzensizliği olan  lekelenme olarak kendini gösterecektir.

Adet düzensizliği sebepleri nedir?
Normal bir şekilde sürmesi beklenen bu adet döneminde  değişikliklere yol en önemli sebep  hormonal değişikliklerdir. Bunu yumurtalık kistleri, rahim ve rahim ağzındaki polip adlı yapılar, çoğunlukla hormonal dengesizliğe bağlı olarak oluşan rahim içi tabakanın aşırı kalınlaşması, endometriyal hiperplazi ve rahim içi kanserler (endometriyum kanseri) izler. Bunların dışında disfonksiyonel uterin kanama dediğimiz ve sebebi tam olarak belirlenememiş bir grup adet düzensiliği şekli de bulunmaktadır. Kısacası adet düzensizliği sebepleri değişkenlik göstermekte olup doğum sonrası adet düzensizliği de bu gurupta değerlendirilmektedir.

Adet gecikmesi nedir? adet görememe ne anlama gelir, amenore nedir?
Adet kanaması olmayan ya da  adet gecikmesi olan cinsel olarak aktif bir kadında akla ilk gelecek durum gebeliktir. Ancak altı ay veya daha uzun süre adet göreme (amenore olarak da isimlendirilir) söz konusu olduğunda gebelikte mevcut değilse mutlaka  ileri tetkiklerin yapılması gereklidir. Adet görememe durumunda ni kilo kaybı, aşırı stres gibi durumların ardından gelişebileceği gibi kafa içini ilgilendiren kimi kanserlerinde belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. Genç kız, ergenlik  döneminde  ise adet düzensizliği çoğu ergenlerin ilk yıllarında sık karşılaştıkları bir jinekolojik problemdir. Yaklaşık olarak 1- 1,5 yıl kadar süren bu dönemin çoğu zaman  sebebi henüz tamamen olgunlaşamamış olan hormonal sistemdir. Ancak ilerleyen dönemlerde ve özellikle 18 yaşının üzerinde de  benzer problemlerin devam etmesi halinde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Adet düzensizliği tanısı, adet  düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?
Adet düzenesizliği sebepleri ne göre adet görememe, adet düzensizliği, adet gecikmesi ve doğum sonrası adet düzensizliği tanısı ve tedavisi kadın doğum uzmanı tarafından muayene, bazı laboratuar tetkikleri, ultrasonografi değerlendirmesi ile birlikte yapılmakta ve tedavi edilmektedir.Adet düzensiliği sebepleri mens düzensiz adet görememe adet gecikmesi adet hesaplama hesaplayıcısı hakkında detaylı bilgi diğer sayfamızda işlenmiştir.

 Adet düzensizliği tedavisi için TIKLA