Düşük Hapı RU-486

 

Düşük Hapı  (Ru-486) 
 

Düşük hapı Mifepristol isminde bir madde içermekte olup ülkemizde ve bir çok dünya ülkesinde satılmamaktadır.  Kürtaj hapı olarak da isimlendirilmektedir.

Nasıl gebeliği düşürür ?

Gebeliğin rahim içine yerleşimini ve devamını sağlayan progesteronun etkisini engelleyerek düşüklere sebep olur. Genelde rahim kasılması yapan ve gerçekte bir ülser ilacı olan madde ile birlikte kullanılır ve etkisi bu şekilde artar. 

Nasıl kullanılır?

7’inci gebelik haftasının altındaki gebeye ağızdan 3 tane verilir. Gerek görülürse rahim kasılmalarını sağlayan ilaç da eklenir. Düşüğün gerçekleşmesi hemen olmamakta ve genellikle 10-15 günü bulmaktadır. Bu süre zarfında sık doktor kontrolleri gerekir. 

Yan etki ve riskleri var mıdır?

    *  En sık gözlenen yan etkileri; şiddetli bulantı, karın ağrısı, kusma ve ishaldir.

    *   Düşük tam olmaz ise parça kalması ve buna bağlı enfeksiyon görülebilir.

Kimlere uygulanmaz?

7 haftadan büyük gebelere, spiral ve gebelik birlikte olduğu durumlarda, 35 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük gebelere, sistemik bir hastalığın varlığında, sigara içenlerde uygulanmaz.

 Kürtaja ait riskleri taşımadığı için avantajlı olduğu zannedilse de aslında her gebe için uygun bir yöntem olmayıp düşüğün oluşması için çok zaman gerektirdiğinden dolayı kullanışlı değildir ve önerilmez. Ayrıca ülkemizde satılmamaktadır. 

 

 


 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan