Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

 

Doğum Kontrol Hapları en çok merak edilenler

 
Doğum kontrol hapları nasıl korur?

Hamilelik kadın yumurtalıklarının ürettiği yumurtanın erkek sperm hücresi ile birleşip, döllenmesi sonucunda gelişir. Doğum kontrol hapı yumurtalıkların yumurta üretmesine ve  rahim ağzından sperm geçişine engel olarak gebeliğin oluşmasını engeller

Doğum kontrol haplarının güvenilirliği ne kadardı?

Doğru kullanıldığında Doğum Kontrol Haplarının güvenilirliği %100'e yakındır. Hapların bırakılmasıyla  hamile kalınabilir.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı ?

Doğum kontrol hapları, kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde iştahı açar ve su tutulmasına neden olur, bu nedenle hafif kilo artışı yaşanır. Ama uzun dönemde kilo alımına neden olmadıkları kabul edilmektedir. Bu nedenle ilk aylarda oluşabilecek değişiklikler nedeniyle doktorunuza danışmadan hapınızı bırakmayın. Kilo aldırmayan doğum kontrol hapları da mevcuttur.

Doğum kontrol haplarının aşırı şişman kadınlarda etkisi nasıl olmakta?

Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapı kullanan kilolu kadınların hamile kalma riski, normal kilodaki kadınlara göre yüzde 60 daha fazladır. Amerika Seattle'daki araştırma merkezinin çalışmasında, kilolu kadınların metabolizmasının yavaş olması bunun sebebi olarak gösteriliyor. Metabolizma yavaş olunca da ilacın etkisi azalmış oluyor.

Doğum kontrol hapları kadında  hormonları bozar mı?

Doğum kontrol hapları, içinde belli miktarlarda östrojen ve progesteron içerir. Bunlar yıllar içersinde geliştirilerek sentetik olarak üretilmiş ve insandaki hormonlara benzer etki yapmak üzere hazırlanmıştır. Bu nedenle hormon düzenini bozmazlar, tam tersine hormon bozukluğu olan kadınlarda belirli bir düzen sağlar. Düzensiz kanaması olan hastalar, hap kullandığında düzenli kanamaları olur. Aynı zamanda adet kanamasının miktarını azaltma etkileri de vardır. Ancak bu olumsuz bir etki değildir. Bazı hastalarda bu şekilde aşırı kanama önlenmiş olur.

Doğum kontrol haplarını her kadın kullanabilir mi?

Kadınların çoğu bu hapları kullanabilir. Aşağıdaki özellikleri taşıyan kadınlar için doğum kontrol hapları en uygun korunma yöntemidir. 35 yaşın altındaki genç bayanlar ve yeni evli veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar OKS kullanabilir.

Doğum kontrol hapları yüzde ve vücutta istenmeyen  tüylenme yapar mı?

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle vücutta tüylenme yapan hormonları baskılarlar; yani tüylenme yapmazlar. Hatta doğum kontrol hapları, özellikle bazı tüylenme şikâyeti olan kadınlarda da tüylenmeyi önlemek amacıyla kullanılır.

Doğum kontrol hapları rahimde ve  yumurtalıklarda kist-ur  yapar mı?

Yumurtalıklarda saptanan kistler çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, ancak 'folikül kisti' adı verilen ve içinde yumurta bulunan kesenin çatlamamasına bağlı olarak gelişen kistler, zararsızdır ve birkaç ay takip edilirlerse kendiliğinden geriler. Folikül kistlerinin gerilemesi ve küçülmesi amacıyla hekimler sıklıkla doğum kontrol haplarını kullanırlar. Dolayısıyla doğum kontrol hapları, yumurtalıkta kist oluşumuna neden olmaz, tam tersi bazı kistlerin tedavisinde kullanılabilir.

Doğum kontrol hapları baş ağrısı ve migren  yaparlar mı?

Hapların içerdikleri östrojen ve progesteron nedeniyle, nadiren baş ağrısına neden oldukları ve bu nedenle migreni olan hastalarda kullanılmaması önerilir.

Uzun süre kontrol Hapı kullanımı kısırlık yapar mı?

Doğum kontrol haplarının etkileri kullanıldığı dönemlerde geçerlidir. Diğer bir deyişle; hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkileri yoktur. Ancak hap kullanan kadınların yüzde 1'inde, hap kullanımı sırasında adet görememe olabilir. Ama bu da bir süre sonra normale döner. Doğum kontrol hapı kullanımı, hap bırakıldıktan sonra gebelik şansını azaltmaz ve adet düzensizliğine neden olmaz.

Hangi nedenlerden dolayı hapların kullanımı bırakılmalıdır?

*     Şiddetli baş ağrısı ve migren nöbetleri

*     Bulanık görme ve görme bozukluğu

*      Şiddetli bacak ağrısı, bacakta şişme kızarıklık

*      Göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü

*       Sarılık ortaya çıkması 

İlaç kullanımına son verilmesine rağmen adet görülememesi durumunda ne yapılır?

Bazı durumlarda ilaç kullanımının kesilmesine rağmen düzenli adetler geri dönmeyebilir. Bu durum ilk üç ayda sıklıkla ortadan kalkar. Ancak bir yıla kadar adet görülmeyen durumlar olabilir. Doğum kontrol haplarının kadın üreme sisteminde kalıcı bir hasar bırakmaları söz konusu olmadığından adet görememe durumunda uygun tedaviyle ya da kendiliğinden düzenli adetler tekrar oluşur.
 

 

 


 

 

www.doktornevra.com  www.e-gebelik.net  www.kurtajnedir.com  www.e-cinsellik.net  www.hpvtedavisi.com  www.e-jinekolog.com  www.kurtaj.info  www.genitalsigil.org www.genitalsigil.net  www.kizlik-zari.net  www.kurtajrehberi.net www.haftahaftagebelik.org  www.hpvmerkezi.com  www.hpvdernegi.com