Gonore, Bel Soğukluğu Hastalığı

Bel soğukluğu, gonore tedavisi, bel soğukluğu ilaçları ve cinsel hastalıklar hakkında merak ettikleriniz.

 
Bel soğukluğu ,Gonore enfeksiyonu nedir?

Bel soğukluğu yada diğer adı ile gonore Cinsel hastalık olup Neisseria gonorrhoea olarak adlandırılan bakterinin   neden olduğu idrar yolları, rahim, bartholin bezleri, rektum ve boğaz ya da göz ü etkileyen en sık rastlanılan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Halk arasında bel soğukluğu hastalığı olarak  isimlendirilmektedir.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

 Bel soğukluğu ,Gonore  vajinal ve anal cinsel ilişkilerle yani seks ile  bulaşmaktadır. Ayrıca oral ilişki, oral seks  sırasında da bulaştığı bilinmektedir. Değişik belirtileri olabilir. Bunlar; Kötü kokulu, sarı- yeşil renkte akıntı, bazen kanlı akıntı, idrarda yanma, koku,kaşıntı, özelikle makata yayılan kaşıntı, kasıklarda yaygın, batar tarzda ağrı, bartholin absesi ve bartholin enfeksiyonu ile eklem ağrıları olabilmektedir.
 

Gonore, bel soğukluğu hastalığı  tanısı nasıl konur?

 Bel soğukluğu tanısı için vajinal kültür kesin bir yöntemdir. Yapılan vajinal tahlilde bel soğukluğu bakterisi saptanmasa bile, bazen klinik bulgularla bel soğukluğu ,gonore olduğundan kuşkulanılır ,muayene tekrarlanır ve tanı kesin olmasa bile gonore  tedavisi uygulanmalıdır.

Bel soğukluğu tedavisi , gonore tedavisi nasıl yapılır?Bel soğukluğu ilaçları nelerdir?

Gonore tedavisi, bel soğukluğu tedavisi antibiyotikler ile yapılır , ağızdan veya kas içine iğne olarak verilen antibiyotikler ile kısa sürede tedavi etkisini göstermektedir. Çiftlerin her ikisi de tedavi edilmelidir. Belsoğukluğu tedavi edilmediği takdirde kadınlarda pelvik enfeksiyon ve tüpleri iltihabına, tıkanmasına  yol açabilir. Erkeklerde ise  erkek genital organı iltihabı epididim ve prostat bezi iltihabı görülmektedir.Bel soğukluğu hastalığı, gonore hastalığı maalesef tedavi edilmediğinde  hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır.
 

 


 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan