Molloskum Kontagiozum

Molloskum kontagiosum (molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) hastalığı nedir? 

 

Molloskum Kontagiozum Hastalığı

Poxvirus tarafından meydana gelen cildin iyi huylu bir hastalığıdır. Molloskum kontagiosum (molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) bir zamanlar en çok çocuklarda görülür ike son yıllarda  cinsel temasla bulaşan bir hastalık haline gelmiştir. Hem kadında hem de erkekte , genital bölgeler ve makat civarında, çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. hastalar bunu genital siğil ile karıştırırlar ve gereksiz yere paniğe kapılırlar. Genital siğil, HPV virüsü gibi her ne kadar kanserojen riski olmasa da benzer şekilde tedavi edilmelidir.

Molloskum kontagiosum (molluskum, molloscum contagiosum, moloskum, moloscum) hastalığı hızlı bir şekilde tüm vücudahatta yüze  yayılabilirler. Cinsel temasla bulaşabildiği gibi  direk temasla, eşyalarla  virüsla bulaşık olan havlu, çarşaf vb. ile de kolaylıkla bulaşır.

Molluscum Contagiosum Hastalığı  Beliritleri Nelerdir?

Genital bölgeler ve makat civarında çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler.Sıkıldıklarında içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelir ve bağışıklığı düşük kimselerde daha yaygındır

Molloscum Contagiosum Tanısı Nasıl Konur?

Deneyimli gözler muayene ile tanıyı koyabilir, şüphe olduğunda patolojik inceleme  yeterli olmaktadır.Genital  Siğiller (Kondülom, HPV Virüsü lezyonları), su çiçeği, herpes genitalis (cinsel uçuk)  en çok karışan , karıştırılan hastalıklardır.

Molloskum Kontagiozumun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kendiliğinden  kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, doktor tarafından lokal anestetik kremler sürüldükten elektrokoter ile yakılarak (koterizasyon) yada kriyoterapi ile dondurularak kolaylıkla tedavi edilebilir. 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan