Adet geciktirici ilaçlar

 

Adet geciktirme veya adeti öne alma endişesi  özellikle yaz aylarında , düğün öncesi veya özel bir dönemden önce, hac öncesi  kadınların en çok sordukları sorulardan biridir.

Adet görmek istemeyen bayanlar kanamaları oldukları  dönemi ya tatil öncesi ya da tatil sonrasına kaydırarak rahat bir tatil geçirmeyi veya özel dönemlerini atlatmayı  isterler.

Adet geciktirici ilaçlar haplar nelerdir;Bu amaçla en çok kullanılan ilaçlar progesteron olarak adlandırılan rahim iç tabakasını etkileyen ilaçlardır. Bu geciktirici ilaçlar yumurtlamayı etkilemez sadece rahim içi tabakasına etki ederek kanamayı engellerler

Adet geciktirici ilaçlar zararları yan etkileri nelerdir.Adet geciktime hapı kalıcı bir hormonal probleme kesinlikle yol açmazlar, çocuk sahibi olmada hiçbir olumsuz etkileri yoktur.,kilo almaya neden olmazlar. Sadece adet günü değiştiği için adet düzenide yeni oluşan kanama gününe göre düzene girecektir. Kullanırken şişkinlik, kabızlık, gerginlik nadiren başağrısı, sinirlilik hali yapabilir fakat bu bu etkilerin hiçbiri kalıcı değildir.

Regl geciktirme ilacı bittikten ne kadar sonra adet olurum; Geciktirici ilaç kullanımı bittikten sonra bu yan etkilerde geçer. İlaç kullanıldığı sürece adet kanamasını engeller ilaç bırakıldıktan birkaç gün sonra kanama başlayacaktır. Bu nedenle bayanlar istedikleri süre bu ilacı kullanarak kanamalarını istedikleri güne kadar geciktirebilirler.

Adet geciktirme ilaçları nasıl kullanılır, ilaca ne zaman başlamak gerekir;  Adette gecikmenin sağlanabilmesi için beklenen adet gününden en az 5-6  gün önce ilaca başlamak gerekir. Eğer ilaç adet gününe 2-3  gün kala başlanırsa kanamayı geciktiremeyebilir. Bazen ilacı kullanırken  lekelenme yapabilir, endişe edilememelidir. Geciktirme hapının düzenli kullanılması ve unutulmaması gerekir.

Doğum kontrol hapları adet geciktirici olarak kullanılır mı; Doğum kontrol hapı  kullanan kadınlarda ise adet düzenini  ve adet  gününü ayarlamak daha kolaydır. Kutu bittiğinde ara verilmeden ikinci kutuyla geciktirilmek istenilen gün kadar devam edilir

Adet geciktirme hapları hakkında detaylı bilgiyi ve size uygun olup olmadığı öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurun.

Adet geciktirici ilaçlar nelerdir ne zaman kullanmak gerekir, regl adet geciktirici ilaç isimleri nelerdir fiyatları nedir , primolut nasıl kullanılır yan etkileri nelerdir, adet geciktirme hapı  zararları yan etkileri nedir kısırlık yapar mı, daha sonra adetimi bozar mı, adet geciktirici ilaçlar hakkındaki tüm cevaplar sorular yorumlar forum sayfamızda mevcuttur

 

Adet Geciktirme Nedir, Nasıl Yapılır

Primolut nasıl kullanılır