Anovulasyon,Yumurtlama Bozukluğu

Yumurtlama Olmaması, Ovulasyon Bozukluğu 


Anovulasyon yani yumurtlamanın olmaması  kadınlarda sık rastlanan bir problemdir ve karşımıza amenore- adet görememe, adet düzensizliği , hirsutizm (tüylenme sorunu ) ve en son olarak da bebek sahibi olamama, kısırlık yani  infertilite şikayeti ile başvurmaktadırlar. Kısırlın en önemli ve  en sık gözlenene  sebeplerinden biridir. Yumurtlamanın olmaması sadece adet görmeme veya çocuk sahibi olamama riski olarak  olarak değerlendirilmemeli, ileride oluşabilecek sorunlar açısından mutlaka tedavi edilmelidir. 

Anovulasyon Nasıl Değerlendirilir ?

Ovulasyonun , yani yumurtlamanın değerlendirilmesi için başvurulan üç temel test sırası ile; progesteron ölçümü, BBT (bazal vücut sıcaklığı) tespiti, endometrial biyopsinin değerlendirilmesidir.

Anovulasyon Tedavi Edilmez ise Ne gibi Sonuçlar Doğurur?Infertilite ( kısırlık ) , disfonksiyonel uterin kanamaya kadar değişen  adet    düzensizlikleri , Hirsutizm (tüylenme artışı ), alopesi (saçlarda dökülme), akne (sivilceler),  Rahim içi kalınlaşması ,endometrial hiperplazi   (basit endometriyal hiperplazi veya atipik endometriyal hiperplazi) ,endometrial kanser, artmış meme kanseri riski , Artan kalp-damar  hastalığı, tansiyon  riski ve sonunda da artan glukoz intoleransı ve diabetes mellitus (DM) , şeker hastalığı  riski oluşmaktadır.
 

 

 

 


 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan