Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan

Kadın genital organlarını incelerken dış genital bölge ve iç genital bölge olarak incelemek gerekmektedir. Dış genital organlar olarak  büyük dudaklar (labia majora),küçük dudaklar (labia minora ),klitoris, kızlık zar (hymen) gözlenir. İç genital organlar ise daha çok doğurganlıkla  ile ilgili olup  hazne (vajina),rahim ağzı (serviks) ,rahim (uterus) , tüpler  (tuba) ve yumurtalıklar (over) olarak izlenmektedir.

KADININ DIŞ GENİTAL ORGANLARI:

Labia majora ( büyük dudaklar )

Kadın genital  organının dışarıda her iki yanda birer tane olmak üzere yukarıdan aşağı doğru uzanan, içlerinde bol miktarda ter ve yağ bezleri, iki deri kıvrımından oluşmuştur. Üst kısımları daha çok olmak üzere kıllarla örtülüdür ve pubis olarak ismlendirilen üst kısma doğru uzanır.Cinsel ilişki sırasında kanlanmaları artıp ödemlenip şişerler.Erkekte torbaların yani skrotum ‘un karşılığıdır.

Labia minora ( küçük dudaklar )

Vajen girişde  yaprak biçiminde iki küçük deri kıvrımıdır.Büyüklükleri kişiye göre farklı olabilir.Hatta bazı kadınlarda biri büyük biri daha küçük orantısız  olabilmektedir. Orantısız olduğu zaman bazı kadınlar “cinsel organ estetiği” yani “labioplasti” yaptırmaktadırlar 

Klitoris ( bızır )

.Kadın cinsel organının üstünde küçük dudakların bittiği yerde bulunur.Bol miktarda sinir,duyu hücresi barındırır. Erkekteki penisin karşılığıdır Kanlanması  fazladır . Cinsel ilişki sırasında sertleşir ve duyarlılığı sağlar. Klitoral orgazm klitorisin uyarılması ile olmaktadır.

Üretra ağzı

Klitorisin hemen altında idrar torbasının  dışarı açılıp idrarın aktığı bir çeşit  deliktir. Sonda buradan mesaneye takılır. Bazen burada polip benzeri oluşumlar “üretral karenkül” oluşabilmektedir.

Kızlık zarı (Hymen)

Vajina girişinden, introitustan,  yaklaşık 1- 1,5  cm  sonra oluşmuş ince bir deri kıvrımıdır. Zarın ortası, adet kanamasının ve akıntıların  dışarı atılmasını sağlayacak biçimde açıktır. Çok nadir olarak tümüyle kapalı olabilir ( hymen iperforatus)  ve bir operasyon ile kesilmesi gerekmektedir. İlk cinsel ilişki sırasında zarda yırtılma olur ve her zaman kural  olmasa da bir miktar kanama görülür. Kanama miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir.  Bazen ortadaki delik büyük olup kızlık zarı ilişki sırasında “esner” ve yırtılmaz, Buna halk arasında “esnek kızlık zarı” denmektedir. Kızlık zarının bilinen tıbbi bir görevi yoktur.

Perine bölgesi

Vulvanın arka kısmından makat ‘a açılan kısımdır. Doğum esnasında  bebeğin başının çıktığı sırada esneyen bölgedir ve normal doğumda doktor tarafından bu bölgeye  epizyo kesisi yapılır.

Anüs , makat

Bağırsakların dışarı açılan kısmıdır ve dışkı bu bölgeden yapılır. Burada en sık gözlenen şikayet “hemoroid” yani “basur” dur..
 


KADININ İÇ ÜREME ORGANLARI

Vajina ( hazne , vajen )

 8-9 cm uzunluğunda ,15 cm’e kadar uzayabilen ve 10 cm kadar genişleyen elastik tüp şeklinde  bir organdır. Cinsel ilişki nin olduğu bölgedir. Önde mesane ,arkada rektum (kalın bağırsağın son kısmı) ile komşudur . Normal doğumda bebek bu kanalı geçerek dünyaya gelir.Doğum sırasında genişlemesi veya yırtıklar oluşması sonucu
kadınlarda cinsel sorunlar oluşur ve bunun giderilmesi için “vajina estetiği” veya diğer ismi ile “vajinoplasti” ameliyatı yapılır.

 Rahim ( uterus )

Armut biçiminde  6-8 cm boyutunda olup içi endometriyum olarak isimlendirilen bebeğin yerleştiği bir tabaka ile kaplı olan bir organdır.Gebelikte  8 cm ‘lik bu organ mucizevi bir şekilde incelip büyüyerek tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşmaktındırmakra ve doğum ile birlikte hızla küçülerek 40 gün içinde eski halini almaktadır. Rahim içindeki bu  endometriyum her ay adetin bitmesiyle hormonların etkisiyle kalınlaşmaya başlar ve eğer gebelik olmaz ise  adet kanaması olarak atılır. Rahimde en sık görülen sorun ise “miyom” adı verilen iyi huylu oluşumlardır.

Rahim Ağzı (Serviks)

Rahimin en alt kısmına  serviks (rahim ağzı) adı verilir. Kadındaki kanserlerin en sık olduğu bölgelerden olan serviks  çok sık enfeksiyonlara maruz kalabilir ve erozyon denilen rahim ağzı yarası bu bölgede sıklıkla oluşur Simir testi de bu bölgeden alınarak”rahim ağzı kanseri” taraması yapılır.

Tüpler ( tuba uterina )

Rahmin her  iki yanından doğru uzanan 8 - 10 cm uzunluğunda boru şeklinde ince uzun olışumlardır.Tüpler  tarafından  yumurtalıktan atıldıktan sonra yakalanan yumurtanın sperm tarafından döllenmesi de bu bölgede  gerçekleşir.Döllenmiş olan yumurta daha sonra tüp kanalından rahim içine taşınır.Tüpler  dış gebeliklerin de en sık olduğu bölgedir.

 
Overler ( yumurtalıklar )

O
verler
rahmin her iki tarafında iki adet olarak bulunup boyutları ortalama  3.5 x 2.5 cm ‘dir ve üzerleri düzensizdir. Genç kızlarda ergenlik  çağının başlaması ile birlikte,hormonların etkisiyle her ay bir  yumurta  olgunlaşır ve yumurtalık dışına atılır. Atılan bu yumurta tüp tarafından yakalanır.Döllenme gerçekleşir ise hamilelik oluşmaktadır.