Jinekolojik Muayene, Jinekolog Muayenesi

Tüm kadınların, evli ya da bekar olsunlar ideali 6 ayda bir, en azından yılda 1 kez kadın doğum muayenesi, jinekolojik muayene  olması gerekmektedir.Bir jinekolog tarafından yapılan bu jinekolojik muayenenin amacı, hastalıkların önlenmesi,erken tanı ve tedavisinde çok önemlidir.Kontrol amaçlı yapılan jinekolojik  muayenelerin adet bitimi sonrasında ve ilişkide bulunulmadan yapılması en doğru yaklaşımdır.Jinekolojik muayenede  bir jinekolog tarafından alınacak anamnez muayene kadar önemlidir

Jinekolok tarafından alınacak anamnezde daha önceden tanısı konmuş kronik bir hastalığınızın varlığı, önceden herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğiniz, düzenli kullandığınız bir ilaç 8özellikle jinekolojik ilaç)  olup olmadığı, bildiğiniz herhangi bir alerjiniz, hassasiyetiniz  olup olmadığı  sorulur. Eğer başvuru nedeniniz gebelik ve takipleri ise yukarıdakilere ek olarak hamilelik ile ilgili başka sorular da olacaktır.

Anamnez aşaması sona erdikten sonra jinekolog  doktorunuz siz ve yakınmalarınız hakkında gerekli bilgileri edinmiş ve kafasında olası tanıları ve tedavilerini planlamıştır. Bundan sonraki aşama jinekolojik muayene dir.

Jinekolojik Muayene, Vajinal Muayene Nasıl Yapılır?

Muayene olmadan önce mesaneyi , yani idrar torbasını boşaltmak için  tuvalete gitmek gerekmektedir.Muayene odasına girdiğinizde iç çamaşırlarını çıkartmanız, size verilen örtüyü üzerinize alarak bir yardımcının eşliğinde  jinekolojik masaya uzanmanız ve bacaklarınızı masanın özel yerlerine yerleştirmeniz istenir. Değişik tipte jinekolojik masalar mevcuttur, fakat hepsinde prensip aynıdır.Jinekolojik masa da oluşturulan bu muayene pozisyonuna "jinekolojik pozisyon" yada "litotomi pozisyonu" ismi  verilir.Her nekadar  bu pozisyon hem fiziksel hem de ruhsal açıdan gerçekten de rahatsızlık verici bir pozisyon olsa da  ancak bir jinekolog tarafından yapılacak jinekolojik muayene için en uygun yöntemdir.

Yılda bir yapılan jinekolojik  muayenenin amacı dış genital organlarla birlikte kadındaki üreme sistemini oluşturan tüm organların pozisyon ve sağlık durumlarını değerlendirmektir. Bir kadın doğum uzmanı, jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene muayene 3 aşamadan oluşur. Bunlar sırası ile dış genital organların muayenesi, spekulum, valv  incelemesi ve el ile yapılan  bimanuel muayenedir.

Bekar ve genç kızlarda elle veya alet ile vajinal jinekolojik muayene yapılmaz ve teknik olarak da mümkün değildir. Göz ile gerekirse dış genital organlar değerlendirilir, karından bakılan ultrasonografi ile yumurtalıklar ve rahim izlenir. Gerek görülür ise rektal muayene yapılabilmektedir .Fakat günümüzde ultrasonun yaygın kullanılması ile “rektal muayene” ye çok gerek kalmamaktadır.