Jinekolojik muayene

 

Jinekolojik muayene nedir,

Jinekolojik muayene , kadının  bir sorununa istinaden veya dönemsel olarak rutin olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yani jinekolog tarafından yapılan bir muayene şeklidir.

 Jinekolojik muayene nasıl yapılır,  jinekoloiik muayene nelere bakılır nasıl inceleme yapılınır 

Jinekolojik muayene  sırasında uzman doktor bir muayene sırası takip eder ve bu dört aşamadan oluşur. Bunlar sırası ile kadının dış genital organların muayenesi,  vajina ve serviks yani rahim ağzının spekulum incelemesi , elle yapılan  bimanuel muayene ve son olarak da tüm jinekolojik organların  ultrasonografi ile incelenmesidir 

Dış genitallerin muayenesi ilk aşamadır, jinekolog doktor eldivenlerini giyerek dış genital organları detaylı olarak  inceler ve dış genital bölgede kızarıklık, akıntı, kist ,kitle, genital siğil  yani kondilom veya herhangi başka bir anormallik olup olmadığını araştırır.  Tüm bu muayene bir dakika civarında sürer ve  bu aşamada ağrı duyacak herhangi bir işlem olmaz.

Vajina incelemesi için yapılan spekulum   muayenesi ikinci aşamadır ve  rRahim ağzı ile  vajinayı incelemek için kullanılan  plastik alete spekulum adı verilir. Spekulum muayenesi esnasında vajina duvarları muhtamel lezyonlar, kızarıklıklar ve akıntı açısından incelenir. Aynı şekilde serviks yani rahim ağzında herhangi bir  erozyon yara olup olmadığı, akıntı varlığı, akıntının renk ve şekil değişikliği ve diğer anormal durumlar değerlendirilir.Enfeksiyon varlığı araştırılır. Eğer smear alınacak ise bu sırada  alınır.

 El ile muayene sırasında  ise  jinekolog hekim  eldiven giydiği eli ile iki parmağını vajinaya yerleştirir, diğer eli ise karnınızın alt kısmında kasıklara yakın olarak bulunurr ve bu sayede organlar iki el arasında hissedilmeye  ve değerlendirilmeye çalışılır.

 En son aşama ise jinekolojik ultrasonografi ile tüm genital organların değerlendirlmesi ve incelenmesidir 

Jinekolojik muayene korkusu nedir, kadın doğum muayenesinden korkmak gerekir mi

Jinekoloji  muayene korkusu yersizdir, ağrılı ve sıkıntı veren bir inceleme şekli değildir.Jinekolojik muayane  sizi hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar.

Jinekolojik muayene ücretleri nedir, fiyat aralığı ne kadar dır,

Jinekolojik muayene fiyatları muayeneyi yapan jinekolog doktorun , kliniğin ve kadın sağlığı merkezinin fiyat politikasına bağlıdır.