Kasık Ağrısı, Kasıkta Ağrı, Kronik Pelvik Ağrı

Kronik pelvik ağrı denildiğinde 6 aydan daha uzun süredir devam eden , devamlı yada aralıklarla gelen ağrılardır. Ağrı genellikle  orta şiddettedir. Sıklıkla karnın alt kısmında,kasık bölgesinde tarif edilir. Hemen hemen her durumda ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki esnasında, tuvalette hatta merdiven çıkarken bile ağrı başlayabilir, zamanlaması önceden anlaşılamaz. Ne tür olursa olsun ağrı kaslarda bir gerginlik yaratır. Uzun süren ağrılar pelvik bölge dışındaki idrar torbası , bel kasları,bağırsaklar gibi kaslarda da yapı  bozukluklarına neden olur. Araştırmalar depresif, aşırı stres altında olan kadınlarda daha sık kronik pelvik ağrı olduğunu göstermektedir..

Kronik kasık ağrısını oluşturan  nedenler nelerdir?
Kronik kasık ağrısının nedeni her zaman tam olarak bilinemez. Altta yatan organik bir sebep olabileceği gibi genellikle  ağrının nedeni psikolojik nedenlerdir. 20'den fazla durum kasık ağrısına yol açabilir.En sık suçlanan nedenler şunlardır:

·         Enfeksiyonlar
Enfeksiyon esnasındaki ağrı kronik değildir ancak enfeksiyona bağlı gelişen yapışıklıklar normal anatomiyi bozdukları ve organlarda yer değiştirme ile çekilmelere neden oldukları için kronik ağrı sebebidirler.

·         Endometriosiz
Rahim iç tabakasının bulunması gerektiği yerden daha farklı bir yerde bulunmasına endometriyosis  hastalığı adı verilmektedir. Endometriozisde ağrı en sık ve bazen tek rastlanılan şikayettir.Ağrı genelde adet kanamaları ile birlikte görülür, buna “dismenore” de denmektedir .

·         Yapışıklıklar
Daha önceden geçirilmiş operasyonlara  bağlı,
endometriyozise veya pelvik enfeksiyonlara, iltihaplara  bağlı yapışıklıklar oluşabilmektedir. Bu yapışıklıklar özellikle bağırsakların hareketlerini kısıtladıklarında karında  şişkinlik ön planda olmak üzere çeşitli şiddette ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir

·         Yumurtalık kistleri ve miyomlar
Kronik ağrının değerlendirilmesinde sıklıkla saptanan durumlardan biri de yumurtalık kisti ve miyom varlığıdır. Miyom ve kistin büyüklüğüne ve yerleşimine bağlı olarak ağrının şiddeti de değişmektedir.

·         Rahimde duruş bozuklukları, Ters rahim
Rahimin geriye doğru dönük (retrovert uterus) olması uzun yıllardır kronik pelvik ağrı ve bel ağrısı nedeni olarak görülmektedir.Eğer rahimin geriye dönük olmasına neden olan endometriozis yada yapışıklık gibi bir etken var ise bu aynı zamanda ciddi  kasık ve bel ağrısına da yol açabilir. Eğer muayenede rahim geriye doğru dönük olmasına rağmen rahat hareket edebiliyor ise yani serbestse büyük olasılıkla ağrının nedeni geriye dönüklük değildir, başka sebepler aranmalıdır. İleri derecede geriye dönüklük varlığında ise rahimin kan dolaşımı bozulacağından ve varis benzeri göllenmeler olacağından dolayı kasıklarda  ağrı görülebilir.

·         Zor Doğum (Allen Masters sendromu)
Zor ve uzun süren normal doğumda vajina ve dış genital bölgede yırtıklar oluşmasına neden olabileceği gibi aynı durum rahimi yerinde tutan bağlar da zedelenmektedir. Bu yırtıklar büyük olduğunda özellikle adet döneminde şiddetlenmekle beraber sürekli var olan bir ağrı nedeni olabilmektedirler.

·        Yumurtlama ağrısı, Ovulasyon ağrısı
 Adet döneminin ortasında yaklaşık 14. güne denk gelen dönemde görülür. Yumurta hücresinin yarattığı bası ve çatlama esnasında yumurtalık dokusunun bütünlüğünün bozulması bu ağrıya neden olur. Yine çatlama sonrası görülen az miktarda kanama karın boşluğunda hassasiyete ve ağrıya neden olur.

·         Psikolojik sebepler
Diğer bütün etkenler bir yana kronik pelvik ağrıda en önemli neden psikolojik faktörlerdir.Yapılan araştırmalarda kronik pelvik ağrıdan şikayetçi olan hastalarda psikolojik bozukluklar anlamlı oranda fazla bulunmuştur.

Tanı nasıl konulmaktadır?

Ø      Muayene

Ø      Görüntüleme yöntemleri

Ø      Kan ve idrar tetkikleri

Ø     Enfeksiyonlar İçin Kültür:

Ø       Laparoskopi

Kasık ağrısının tedavisi nasıl yapılır?
Kronik pelvik ağrıda (konik kasık ağrısında) tedavi altta yatan sebebe yöneliktir.Böyle bir sebep  bulunmadığında ise psikoterapi yardımcı olur.