Primolut - N , Nasıl Kullanılır, Yan etkileri

 

Primolut nedir, Primolut  içeriği Noretisteron kadınlık hormonu olan progesteronun bir formudur. Noretisteron yumurtalıklardan yumurta atılımını (ovülasyonu) engelleyerek çalışır. Primolut  tb  ayrıca rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda ve rahim astarında değişime sebep olur. Böylece spermlerin rahme (uterus) ulaşmasını ve de döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırır.

Primolut niçin kullanılır, Noretisteron aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

Adetin (regl tarihinin) öne alınması ya da ertelenmesi;  normal olarak adet (regl) olagelen bir bayanın bir hastalığa ya da iç salgı bezlerine ilişkin bir bozukluğa bağlı olarak adet olamaması (sekonder amenore);   hiçbir zaman adet görememe durumu (primer amenore); adet öncesi sendromu (premenstrüel sendrom);  endometriyoz;  disfonksiyonel kanama; siklik mastopati.

Primolut yan etkileri  nelerdir, Primolut n hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Primolut ilacı doğmamış bebekte doğumsal sorunlara yol açabilir.  Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Primolut kullanımı için sakıncalı durumlar nedir, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:Primolut riskleri aşağıdaki durumlarda fazladır.

 Adet geciktirici Primolut - N , Noretisteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerji; gebelik varlığı veya gebelik şüphesi; emzirme döneminde olmak;   damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı); ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);    iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü varlığı ya da geçmişte görülmüş olması; seks steroidlerinden etkilenen kötü huylu hastalıkların varlığı ya da şüphesi;   bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ile ilgili durumların varlığı. 

Primolut nasıl kullanılır ne zaman almak gerekir?
Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Primolut kullanım şekli dikkat etmeniz gerekenler, Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tabletleri parçalamayınız, çiğnemeyiniz.

Primolut ne zaman alınmalı  , adet  kaç gün kala adet geciktirici primolut almak gerekir, doz ve alım zamanı kullanım amacına göre farklılık gösterir. İlacın hasta için uygun dozu ve kullanım zamanı sağlık uzmanı tarafından belirlenir. İlacınızı doktorunuzun / eczacınızın direktifleri doğrultusunda kullanınız.

Primolut kullanımı hakkında detaylı bilgi için doktorunuz başvurunuz ve prospektüsü dikkatlice okuyunuz.

Primolut nedir, nasıl kullanılır, adet geciktirici primolut ne zaman alınmalı, kaç gün adeti  geciktirir, adeti öne almak mümkün mü, Primolut fiyatları nedir, reçetesiz alınır mı, Primolut yorumlar soru cevaplar forum sayfamızda irdeleyebilirsiniz

 

Adet Geciktirme Nedir, Nasıl Yapılır

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir