Ters Rahim, Rahmin Ters Olması Retrovert Uterus

Normalde rahim karın boşluğunda  yer alan ve ters armut şeklinde bir organdır,dik pozisyonda durmaktadır ve önde mesaneye doğru eğimlidir . Normalde  öne mesaneye (idrar torbası) doğru  eğik olan rahim bazı kadınlarda  değişik sebeplerden dolayı arkaya  yatık pozisyonda yer alır ki buna ters rahim  veya retrovert uterus denmektedir. Halk arasınra “ters rahim” genelde endişe yaratmasına rağmen aslında fazla korkulacak bir durum değildir.

Neden Ters rahim Oluşur?

  1. Rahim doğumsal olarak gelişimini tamamen öne doğru tamamlayamadığında görülür. Rahimi yerinde tutan bağlar kısa kalır ve rahim geriye doğru yatık kalır.

  2. Normal vajinal doğum sonrası  rahmin pozisyon değiştirmesiyle oluşabilir.Rahmi yerinde ve öne yatık pozisyonda tutan bağların , ligamentlerin gebelik esnasında zorlanmasıyla rahim ters pozisyonda arkaya doğru yer alabilir ve sonuçta “ters rahim” yani “retrovert uterus” sonradan oluşabilir.

  3. Endometriyozis, geçirilmiş enfeksiyonların  yada miyomların yol açtığı yapışıklıklar da rahmin pozisyonunu arkaya  doğru yer değiştirmesine yol açabilir. Bu yapışıklık genelde uterus fiske olması sebebiyle ciddi bel ağrıları yapabilmektedir
     

Ters rahim ne gibi şikayetlere sebep olabilir?

Genelde hiç bir belirti vermez  ve rastgele  rutin kontrol için başvurulan bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan  jinekolojik muayene ,transvajinal ultrasonografi incelenmesiyle saptanır. Bununla birlikte bazı kadınlarda semptom ve rahatsızlıklara yol açar.Ters rahim ( retrovert uterus) ‘un yol açanildiği bazı şikayetler ise genellikle; Cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni),    Adet sırasında ağrı ( dismenore), Dönem dönem bel – kasık  ağrıları ,İdrar yolu enfeksiyonları,   Tampon kullanmada zorluk ve bazen eğer rahim aşırı ters ise  kabızlık veya gaz sorunları.
 
Ters rahim tedavi gerektirir mi?

Hayır, ters rahmin tedavi edilmesine hiç  gerek yoktur.Nadiren hastayı bıktıracak şekilde  eğer cinsel ilişkide veya adette dayanılmaz şiddetli ağrılara sebep oluyor ise  ağrıyı dindirmek için cerrahi düzeltme ameliyatı denenmesini öneren doktorlar vardır.Fakat genelde nasıl bir sonuç alınacağı ve şikayetlerinin geçebileceği kesin olarak  bilinmediğinden tavsiye edilmez. 

Ters rahim kısırlığa sebep olur mu?

Hayır, sanılanın ve korkulanın aksine “Ters rahim” kısırlığa yol açmaz.Bu doğrultuda bir bilgi  ve tıbbi çalışma yoktur.

Ters rahim hamilelik  esnasında sorunlara yol açar mı?

Rahin ters olması gebeliğin 12 haftasından sonra genellikle düzelir.Gebelik sırasında ve doğum sırasında herhangi bir zorluğa neden olmaz. Rahmin ters olması sezeryan gerektirmez.