Hormon Bozuklukları ve Kısırlık


Bayanlarda, ilk adetten son adete kadar geçen yaklaşık 30-35 yıl boyunca adet denilen ve her ay tekrar eden kanamalar olur. Bu kanamaların optimal ve ortalama süresi 28 gündür, 21-35 gün arası da normal kabul edilir. Kanama günü ise, 2-6 gün arasında değişir. 2 günden az olanı ve 6 günden fazla olanı normal kabul etmeyiz, tedavisi gereklidir. Adet kanamalarının dışında zaman zaman hormon bozukluklara bağlı olarak zaman zaman adet düzensizlikleri olur. Meydana gelen adet düzensizliklerini şu şekilde açıklanabilir:

Oligomenore (seyrek adet görme): Adetler, 35 gün ile 90 gün aralıklarla meydana gelirse bu isim verilir. Yumurtalıkta yumurtanın zamanında hazırlanamaması durumu ortaya çıkar. Genç kızlarda bu durum 18 yaşına kadar normal kabul edilir. Bu yaştan itibaren bunun tedavisi yapılmalıdır.

Adetlerin bu şekilde seyrek görülmesi, menopoza yakın durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu durum rahimde hiperplaziye neden olacağından tedavi edilmelidir. Üreme çağında bu durumun görülmesi kısırlıga neden olabilir. O nedenle seyrek adet görmenin nedeni bulunmalı ve tedavi edilmelidir.


Polimenore (sık adet olma): Adetlerin 20 günden daha az aralıklarla meydana gelmesi durumudur. Daha çok 35 yaşüstündeki bayanlarda görülür. Bu durum yumurtlama bozukluğuyla birlikte olduğundan kısırlığa da neden olabilir. Nedeni araştırılarak bulunur ve tedavi imkani vardır.

Hipomenore (kanamanın az olması): Adet kanamalarının az olması durumuna bu isim verilir. Menopoza yakın dönemde bu durum görülebilir. Fakat üreme yaşının aktif olduğu dönemlerde görülürse, rahim içi yapışıklığından şüphe edilmelidir.


Hipermenore (fazla adet görme): Adet kanamalarının fazla olmasıdır. Myomdan (ur), rahim içi poliplerden, hiperplaziden ve hatta kanserden olabilir. İyi bir muayene ve tetkik yapıldıktan sonra tedavisini kolayca yapabiliriz.

Meno-metroraji: Bu terim rahimden gelen düzensiz kanamaları ifade eder. Hormonlara bağlı olabildiği gibi, myom (ur), rahim içi polipleri, hiperplaziler ve hatta rahim kanserlerine bağlı da olabilir. Kanamanın nedeni, organik lezyonlar değil de, hormonal nedenlerse, tedavisi kolay ve ucuzdur. Ama myom vs. gibi bir patoloji varsa, tedavisi cerrahidir. Kanamaya hangisinin neden olduğu da araştırma ile bulunur.

Amenore: 15 yaşına gelmiş bir genç kızın hiç adet olamamasi veya üreme çağının herhangi bir döneminde, başlayan adetlerin kesilmesine amenore denir. Amenore genital organlar ile, yumurtalıklar ile, hipofiz veya hipotalamus ile ilgili olabilir. Bu organlardan hangisiyle ilgili olduğu araştırılarak bulunabilir. Bu organlara bağli yaklaşık 25 amenore nedeni sayılabilir. Tanı konulduktan sonra da tedavisi de zor degildir.

(Kaynak:Prof.Dr.Mülazım Yıldırım dersnotları)