Laparoskopi Nedir? Kapalı Ameliyat

Kapalı Ameliyat, Laparoskopi, Laparoskopik Cerrahi Nedir? 


Laparaskopi son yıllarda jinekolojik sorunlarda gittikçe daha da artan bir şekilde kullanılmaktadır.Laparoskopi kelimesinin anlamı  (yunanca kökenli bir kelimedir) karın boşluğunun kamera ile gözlemlenmesidir,halk arasında “kapalı ameliyat” olarak bilinir.
Laparoskopi genel anestezi altında yapılan bir cerrahi veya tanısal işlemdir.Temel alet küçük bir teleskoptur. Göbek deliğinin hemen altından açılan  minik bir delikten 10 milimetre çapında özel bir boruyla karın boşluğuna girilir ve içeriye kontrollu olarak  gaz verilerek karın içinin şişmesi ve organların birbirinden uzaklaşması sağlanır.Daha sonra göbekten açılan bu delikten bir kamera yerleştirilerek tüm iç genital organlar gözlenir ve videoya kayd edilir.Gerekli durumlarda karnın alt kısımlarına açılan daha ufak iki adet deliklerden bistüri, koter, makas gibi  özel laparaskopik aletler yerleştirilerek çeşitli operasyonlar da laparoskopiyle gerçekleştirilebilir. Buna “operatif laparaskopi” denir.

Laparoskopi hangi sebeplerle yapılır?

Laporoskopi ,tanısal (diagnostik laparoskopi) ve tedavi edici (terapötik laparoskopi) olarak iki şekilde yapılır. Tanısal amaçla yapılan laparoskopi’de adından da anlaşılabileceği gibi herhangi bir cerrahi müdahale ve cerrahi işlem yapılmaz, sadece gözlem ile hastanın şikayetlerini yaratan nedenler araştırılır ve tanı konulur.  Crrahi laparaskopi veya operatif laparaskopi’de ise yapılan gözlemin sonucu oluşan patolojiyi tedavi etmeye yönelik laparaskopi aleti ile cerrahi işlem yani bir çeşit ameliyat yapılır. Halk arasında buna “kansız bıçaksız ameliyat denmektedir.Tanısal ve opaeratif laparoskopinin jinekolojide en sık kullanıldığı alan kısırlıktır. Laparaskopi jinekolojide en sık aşağıdaki sorunlarda kullanılır.

Kısırlık

Kronik kasık ağrısı

Tüp Ligasyonu

Over kistleri

Polikistik over

Endometriozis

Yapışıklıklar

Dış gebelik

Myomektomi

Histerektomi

 

 

 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan