Vajinoplasti, Ön Plasti Arka Plasti Ameliyatı

 Kolporafi Anterior, Kolporafi Posterior ( Ön Plasti, Arka Plasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 

Birden fazla doğum yapmış kadınlarda travmatik bir doğum sonrası mesanede sarkma (idrar torbasında sarkma-sistosel) ve  bağırsakların vajina arka duvarı ile olan son kısmında vajina içine doğru sarkma (rektosel) sıklıkla gözlenmektedir. İdrar torbasında olan sarkma kadınlarda idrar kaçırma ve cinsel şikayetlere sebep olabildiği gibi aynı şekilde rektum yani bağırsağın son kısmında olan sarkma da dışkılama sorunlarına sebep olabildiği gibi cinsel problemlere de neden olmaktadır.

Kolporafi anterior veya “ön plasti” ameliyatı vajina ön duvarının onarımı  ve idrar torbasının yukarı kaldırılması için yapılan ameliyattır.

Kolporafi posterior veya “arka plasti” ameliyatı ise vajina içine sarkmış olan rektumun (bağırsağın son kısmının)  vajina arka duvarının düzeltilerek tekrar yerine itilmesi operasyonudur.

Genellikle bu iki ameliyat birlikte yapılır. Buna “kolporafi anterior-posterior” veya daha yaygın ismiyle “ön-arka plasti” ameliyatı  denmektedir.  Ayrıca ameliyata perine bölgesi de düzeltilmesi eklendiği için ( perineplasti) bazı hekimler tüm bu işlemeler topluluğuna “vajinoplasti” ameliyatı da demektedir. Ön-arka plasti ameliyatı veya vajinoplasti ameliyatı genellikle 1 saat süren orta sınıf ameliyat olup hastanede yatış süresi genellikle 1 gün ile sınırlıdır.

 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan