Jinekolojide Robotik Cerrahi, Robot Ameliyatları

Robotik myomektomi, robotik histerektomi, jinekolojide robot ameliyatalerı

 

Robot cerrahide ilk olarak kalp hastalıklarında by-pass ameliyatlarında kullanılmıştır. Ancak daha sonralan başta prostat kanseri için yapılan radikal prostatektomi ameliyatlarında olmak üzere ürolojik kanser cerrahisinde, doğumsal böbrek hastalıkları ve idrar tutmaya yönelik cerrahi işlemlerde kullanılmış, bunu takiben de kadın hastalıkları ve doğum bölümünde, genel cerrahi ameliyatlarında kullanılmaya başlanmıştır.

ABD'deki hastanelerin yaklaşık %15'inde robot bulunmasına karşılık bu ülkede yapılan tüm prostat kanseri ameliyatlarının yaklaşık %75'i robot kullanılarak yapılmıştır. Geçen yıl itibarıyla dünyada en çok ürolojik cerrahi ve kadın hastalıkları birbirlerine yakın sayılarda kullanılmıştır. Her geçen gün kullanım alanı genişleyen robot ile son olarak gırtlak kanseri ve tiroid ameliyatları da yapılmaya başlanmıştır. Önümüzdeki dönemde çok daha yeni alanlarda da kullanılması beklenmektedir.

Robotik veya laparoskopik cerrahinin uygulanabileceği jinekolojik sorunlar hangileri?

• Rahim, rahimağzı ve yumurtalık kanserleri
• Diğer nedenlerle rahim alma ameliyattan
• Myom ameliyatları
• Rahim ve mesane sarkması ve idrar kaçırma
• Derin endometriozis ve zor çikolata kistleri
• Tüp tıkanıklarının açılması Robot yardımlı veya standart laparoskopik cerrahi, hastalar için belirgin konfor ve hayat kalitesi sunuyor.Bu olanaklardan yararlanmak bütün kadınların hakkıdır.

Robotla yapılan cerrahilerde en önemli avantaj kan kaybının pratik olarak hiç olmamasıdır. Bunun dışında dokular 20 kez büyütülerek, çok mükemmel aydınlatma ve çok yakından görülerek adeta 3 boyutlu mikroskop altında ameliyat edilerek en az açık cerrahi ile elde edilen onkolojik sonuçlar yanında, fonksiyonel kayıplar en aza inecek şekilde cerrahi yapılabilmektedir. Prostat kanseri cerrahisi için ameliyat sonrası idrar tutma ve cinsel fonksiyonların korunma oranlarının geleneksel açık cerrahiye göre daha iyi olduğu görülmeye başlanmıştır. Ayrıca ameliyatlar- yaklaşık 1-1.5 cmlik birkaç kesi yapılarak gerçekleştirildiğinden kanser cerrahisi sonrası azımsanmayacak oranlarda görülebilen yara açılmaları ve yara yerinden fıtıklaşmalara da robotla yapılan cerrahiler sonrasında rastlanmamaktadır. Çok küçük kesiler iyileşirken çok az iz bıraktığından robotik cerrahinin kozmetik avantajından da bahsedilmelidir. Ameliyat sonrası hastanede kalış ve işe dönüş sürelerinin kısalması da avantaj hanesine yazılması gereken diğer üstünlüklerdendir
 

Robotik myomektomi (miyomektomi) video görüntüleri

 

 


 

Kadın Anatomisi, Genital Bölge, Cinsel Alan