Endometrial Polip


Endometrial polip nedir; Endometria polipri, endometriumdan kaynaklanan ve bir sap  ile endometriuma yani rahim içine  bağlı çeşitli büyüklerde tek veya birden fazla oluşumlardır.

 Endometrial polip nedenleri nedir; Nadiren servikse  hatta vajinaya kadar uzanabilmektedirler. Mikroskopisi normal endometriuma benzer olarak  adet siklüsün herhangi bir fazını gösterebilir. Ancak hastaların  büyük bir bölümünde hiperplazi vardır.

Endometrial polip belirtileri nelerdir, Polip genellikle bulgu vermemekle birlikte en sık rastlanan bulgusu düzensiz ve aralıklı kanamadır. Bazen ağrı da eşlik edebilir. Patlojisinde Hiperplazik olanlar dışındaki polipler  kötü huylu veya riskli olarak kabul edilmemektedir, yani kansere dönüşme riski yoktur. Endometrial hiperplazi bazen eşlik edebilmektedir.

Endometrial polip kısırlık yapar mı, endometrial polip gebeliğe engel midir.Gebelik öncesinde polip saptandığında gebelik şansını arttırmak için polip alınmalıdır. Polipler hem döllenmeyi hem de embriyonun rahime tutunmasını olumsuz yönde etkilemektedir.Özellikle 2 cm den büyük polipler mutlaka çıkartılmalıdır.

Endometyrial polip tanısı nasıl konur? HSG yani Histerosalpingografi  büyük poliplerin saptanmasında faydalıdır ancak küçük polipler bu yöntemle görülmeyebilir .

Endometriyal polip tanısında  en çok yardımcı yöntem transvajinal ultrasonografidir.Özellikle sonohisterografi polip tanısında enetkili yöntemlerden birisidir. Endometriyal polip te en önemli tanı yöntemi  histeroskopidir.Tanı amaçlı yapılan hitereskopi esnasında görülen polip aynı zamanda alınarak tedavisi de gerçekleştirilmiş olur.

Endometriyal polip tedavisi nasıl yapılır, Emdometriyal poliplerin Tedavisi poliplerin cerrahi olarak çıkartılmasıdır.Endometrial polip ameliyatı gerekli değildir, bu amaçla en sık baş vurulan yöntem kürtajdır. Her zaman kürtajla bu polipler alınamayabilir veya bir kısmını almak mümkün olur, bunları çıkarmanın en güzel yolu histereskopi ile polip alınması işlemi yapılabilinir.