Polip, Servikal Polip Nedir

 

 Servikal polip nedir; Endoservikal veya ektoservikal hücrelerden gelişen iyi huylu oluşumlardır.Rahim ağzında polip veya halk arasında rahimde et beni olarak da adlandırılır.

Sevikal polip belirtileri nedir; rahim ağzı polip genellikle rastgele muayene gözlenir veya nadiren cinsel ilişki sonrası kanama yapar

Servikal polip sebepleri, polip neden olur; En sık 40 lı yaşlar görülür. Doğum yapmış  kadınlarda daha sıktır, rahim ağzı enfeksiyon l enfeksiyon öyküsü, doğum kontrol hapı kullanımı görülme sıklığını arttırır.

Servikal polip test yapılması gerektiri mi; Polip alınması sonrası polbin patolojik incelenmesi gereklidir

Gebelikte servikal polip eğer çok gerekli değil ise takip edilir herhangi bir işlem aşırı kanam olasılığı ile yapılmaz

Servikal polip ameliyatı nasıl yapılır; Polip ameliyat ile alınmaz. Servikal polip çıkarılması basit bir işlemdir anestezi gerektirmez. Servikal polip eksizyonu sonrası genellikle bir sorun yaşanmaz. Polipin tabanı sonradan kimyasal koter, elekrokoter veya kriyokoter ile tedavi edilebilir. Polip kimyasal ajanlar ,kriyocerrahi veya Loop Elektrocerrahi eksizyon ile koterize edilebilir. Endoservikal küretaj  doktor gerekli gördüğünde eşlik edebilecek hiperplazi veya kanseri ekarte etmek için göz önünde bulundurulmalıdır.

Polip, Polip Nedir, Servikal Polip Video Görüntüleri