Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Aids, HIV

 

aids nedir? aids tedavisi, aids belirtileri ve aids testleri hakkında bilgiler
 

AİDS (HİV ) nedir?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) sonradan edinilen bağışıklık sistemi bozukluğu sendromu anlamına gelmektedir. Sonradan edinilen ifadesi hastalığın irsi olmadığını anlamına gelmektedir. Bağışıklık Sistemi Yetersizliği ifadesi ise vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi anlamına gelmektedir.

Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) yani HIV’in bulaşmasıyla vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı hastalık ve mikroplara sağlıklı kişilerden daha duyarlı hale gelr. HIV bulaşmasıyla vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara sağlıklı kişilerden daha duyarlı hale gelir. Sonuçta birden fazla hastalık ve kanserlerin ortaya çıkması ile AIDS, (Edinsel Immün Yetmezlik Sendromu) tablosu oluşur.

AIDS belirtileri hemen ortaya çıkmaz HIV  virüsü vücuda girdikten sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için ortalama 2 ile 10 yıl geçmesi gerekir. Bir kişinin HIV taşımakta olduğu HIV testi ile anlaşılabilir. HIV testi, virüs bulaştıktan en az 3 ay sonra kesin sonuç verir. Bu süre içinde HIV taşıyan kişiler başkalarına kolaylıkla virüs bulaştırabilir.

 

HIV , AİDS nasıl bulaşır?

• HIV virüsü taşıyan bir kişiyle vajinal ya da anal cinsel temas yoluyla,

• HIV virüsü taşıyan bir kişiyle iğne ve şırıngaların ortak kullanılması yoluyla,

• HIV virüsü taşıyan bir anneden  hamilelik, doğum ya da emzirme sırasında bebeğine   bulaşması yoluyla, 

Hayvanlardan, tuvaletten, sarılmakla, el sıkışmakla, ev eşyalarından, yüzme havuzlarından  AİDS HIV bulaşabilir mi?

Hayır! HIV normal sosyal ve aile temasları yolu ile bulaşmaz. HIV vücut dışında fazla yaşayamamaktadır. Sıradan bir çamaşır suyu, sabun ve ılık su virüsü öldürebilir.

Oral yoldan cinsel temasla AİDS , HIV bulaşabilir mi?

Korumasız olarak oral yoldan cinsel temas halinde HIV bulaşma tehlikesi azdır, ancak, eşlerden birinin ağzında yara veya diş eti kanaması olması halinde  veya dişlerini yeni fırçaladıktan sonra prezervatif kullanılması ya da erkeğin kadının ağzının içinde boşalmaması tavsiye edilen tedbirlerdir.

HIV, AİDS belirtileri nelerdir?

HIV belirtileri bazı yaygın hastalıkların belirtilerine çok benzemektedir. Eğer size HIV virüsü bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız ya da aşağıdaki belirtilerden her hangi biri (veya bir kaçı bir arada) bir ay veya daha uzun süre devam etmişse, doktorunuz ile görüşünüz.

ü        Grip gibi belirtiler, aşırı ve sürekli yorgunluk

ü        Ateş, üşüme ve gece terlemesi

ü        Ani kilo kaybı

ü        Boyundaki, koltuk altı veya kasık bölgesindeki bezelerde şişme

ü        Ağızda beyaz noktalar veya garip lekeler

ü        Ciltte lekeler veya yumrular

ü        Sürekli öksürme veya kuru öksürük

ü        İshal, iştah azalması

ü        Bazen HIV virüsü taşıyan bir kişide bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir ancak bu kişiler virüsü taşır ve kan veya diğer vücut sıvıları yolu ile virüsü başkalarına bulaştırabilir.

HIV için test yaptırabilir miyim? HİV testi, AİDS Testi nasıl  ve nerede yapılır..

Evet. Kan testleri HIV virüsünü tespit edebilir. Size HIV virüsünün bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzu görünüz. Eğer kişinin kanında HİV testi yapılıp HIV virüsü tespit edilirse, bu kişilere HIV Pozitif adı verilmektedir.

AIDS ve HIV arasındaki fark nedir?

HIV virüsü AIDS hastalığına neden olmaktadır. HIV virüsü taşıyan bir kişi AIDS’e yakalanmayabilir. HIV virüsü vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara ve kansere karşı savunmasız bırakır. HIV virüsü taşıyan pek çok kişide, virüsün bulaşmasından sonra AIDS hastalığının ortaya çıkması oldukça yavaş bir şekilde, bir kaç yıl içinde gerçekleşir. Tedavi yapılmazsa, HIV taşıyan kişiler zamanla hastalanır ve 5-10 yıl içinde AIDS ortaya çıkar. Ancak çok az sayıda da olsa bazı kişilerde 10 yıl sonra bile sağlık durumlarında hiç bir bozulma olmayabilmektedir.

AİDS Tedavisi , HİV Tedavisi nasıl yapılır?

HIV virüsünün vücutta çoğalmasını önleyici tedaviler mevcuttur. HIV pozitif ise doktor kontrolündeki tedavinin kesintisiz uygulanması ile AIDS tablosu gelişmeden kişi, uzun süre kaliteli bir yaşam sürebilir. AIDS’in ise kesin tedavisi henüz bulunmuş değil. Hergün AİDS tedavisi için yeni ilaçlar geliştirlmektedir.

HIV virüsünün en önemli bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi HIV enfeksiyonundan korunmak için de “güvenli  seks” şarttır. Riskli olabilecek birlikteliklerden kaçınmak ve cinsel ilişkilerde daima prezervatif kullanmak alınacak en önemli tedbirler arasındadır.
 

 

...