Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Terleme, Aşırı Terleme Tedavisi, Gece Aşırı Terleme

 

Aşırı Terleme Tedavisi, Gece Terlemesi Tedavisi El Terlemesi Uykuda Aşırı Terleme, Ter Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?
 

Terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır. % 65'i su olan vücudumuz için terleme  metabolizmanın sağlıklı çalıştığının ifadesidir. Ancak ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin miktarının artması, bazı zamanlarda gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici olabilir.

Vücut yüzeyine dağılmış halde 2-3 milyon ter bezi vardır. Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, birçok kişinin hem özel hem de sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebilmektedir.

Normalde bir insan terleyerek günde 500 cc civarında sıvı kaybeder. Vücudun bu miktardan daha fazla sıvı kaybetmesi ise “aşırı terleme” olarak nitelendirilir. Terden en çok etkilenen bölgeler; ter bezlerinin yoğun olduğu eller, koltuk altları ve ayaklardır.

Aşırı terleme problemini yaygın ve bölgesel olarak iki grupta ele alabiliriz. Yaygın tip aşırı terleme, sıcak, stres ve hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Bölgesel grubun içerisinde en sık görülen ve sorun olan terleme tipi  psikolojik streslere bağlı olan ve özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve kasıkta görülen tiptir.

Aşırı Terleme Nedenleri:

Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgilidir. Toplumun % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam bilinmemektedir. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır. Sıklıkla endişe ve heyecan durumlarında ortaya çıkar.
 
Genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici olmaktadır. Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, insulin gibi ilaçlar, şeker hastalığı, bir takım infeksiyonlar, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme ellerde oluştuğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekilir, hem de sosyal yaşamda sorunlar yaşanır. Aşırı terleme ayaklarda oluştuğunda ise, ayak kokusuna neden olarak özellikle çorap ve kapalı ayakkabıların giyildiği soğuk havalarda kişiyi oldukça güç durumda bırakabilir. Terleme stresli durumlarda gelişiyor ve kişi terlemeden rahatsız oluyorsa kısır bir döngü içine girilir. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale gelir, endişe de daha fazla terlemeye neden olur.

Normal terleyen insanlardan biriyseniz, sorunu azaltmak ve rahat etmek için pek çok şey yapabilirsiniz. Teri emen ve hava dolaşımına olanak tanıyan keten veya pamuklu hafif ve bol giysiler giyinin. Yapay, naylon veya polyester giysilerden uzak durun. Ter önleyici madde içeren bir deodorant  kullanın. Deodorantı kullanmadan önce iyice kurulanın; nem deodoranın etkisini azaltır.  Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Sigara içmeyin; alkol almayın, her ikisi de terlemeyi artırır. Günde en az bir kere duş yapın.

Günümüzün modern tedavi yöntemleriyle aşırı terleme rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Tedaviye başlanmadan önce, aşırı terlemeye yol açan neden tespit edilir. Terleme sorunu olan kişinin kilosu incelenir, kullandığı ilaçlar gözden geçirilir. Tiroid bezi ve böbrek üstü bezi fonksiyonu kontrol edilir.

Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanır. Bazı kişilerde sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de aşırı terlemeyi önlemek için ilaç tedavisi uygulanır. Psikoterapi de, strese bağlı terlemenin kontrol edilmesinde kullanılan bir yöntemi oluşturur. Bu tedavilerle sonuç alınamazsa, aşağıda yer alan yöntemler uygulanır:

1- Aşırı Terlemede Botox Tedavisi: Terleme ter bezlerini uyaran sinirlerle kontrol edilir. Botox ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ettiği için terleme oluşmaz. Genelde estetik amaçlarla kırışıklık tedavisinde kullandığımız Botox terleme tedavisinde çok etkilidir. Botox işlemi uygulanmadan önce hastaların şikâyeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botox uygulanır. Yaklaşık 2mm derinliğe cilt altına enjeksiyon yapılır. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılmaktadır. 30 dakika gibi kısa bir sürede Botox uygulanır. 6-8 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir.  Aşırı terlemede botoks tedavisi oldukça güvenli bir yöntemdir. 

2- Aşırı Terlemede İyontoforez :  Bu yöntemde küçük su banyosu içinde el veya ayaklara  hafif elektrik akımı verilmektedir. Metal plakanın üzerine ıslak sünger konuluyor. Kol altı, el ayası, ayak tabanı gibi terleme olan bölgeye yerleştirilir. Islak sünger, iyontoforezi sağlar. Yani, suyun içindeki iyonlar ayrışıyor ve ter bezlerinin çalışmasını bloke ediyor. Hiçbir yan etkisi olmadığı için hamileler de dahil olmak üzere herkes rahatlıkla yararlanabilir. İşlem sırasında ağrı ya da sancı hissedilmez. Bu cihaz evde de rahatlıkla uygulanabilir. Sık tekrarlanması gerekmektedir. Hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda cevap alınmaktadır.    

3- Aşırı Terlemede Cerrahi tedavi : Eller  ve yüzdeki aşırı terleme için önerilen tedavi şeklidir. “Endoskopik transtorasik sempatektomi” olarak adlandırılan teknikle koltuk altından bir delik açılıp akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesilmektedir. Sadece koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin çıkarılması da uygulanabilir.

4-Aşırı Terlemede Lazer Tedavisi: Koltuk altı aşırı terlemelerinde lokal anestezi altında  C02 lazer yardımıyla basitçe yapılabilen bu uygulamada, koltuk altından yapılan küçük kesiler ile sadece aşırı terlemeye neden olan bezler çıkarılmaktadır. İşlem yapılır yapılmaz aşırı terleme durur ve kişi normal miktarda terlemeye başlar. Basit bir cerrahi işlem olduğu için hastanede yatmayı gerektirmez. Sadece koltuk altı ter bezlerinde uygulanır.

 

Uz Dr Zekayi KUTLUBAY

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

GSM: 0 542 3159109

 

...