Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Dış Gebelik

Dış gebelik nedir, dış gebelik tanısı nasıl konur,riskleri nelerdir? kısırlık yapar mı? beta hcg testi nedir, dış gebelik ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılır. Ektopik gebelik nedir?


Dış gebelik tıbbi adı ile de ektopik gebelik , gebeliğin rahim dışında gelişmesine denmektedir  ve dış gebelik tüm hamileliklerin yüzde 0.5 - 2’sini oluşturmkatadır. Bu durumda, yani ektopik gebelik varlığında döllenmiş embriyo, anne rahmine değil tüplere ya da yumurtalıklar üzerine veya karın içi boşluğunda herhangi bir yere yerleşir.

Normal bir hamilelikte , döllenmiş  yumurta rahim içine yerleşmek için tüplerden geçerek rahmin içersine düşer. Tüpün hasarlı olduğu  durumlarda  (enfeksiyon, endometriozis hastalığı , geçirilmiş bir cerrahi müdahele, operasyon gibi) döllenmiş yumurta tüpün içerisine yerleşebilir. Dış gebelik, rahim içi araç (spiral) bulunan kadınlarda  bu yolla korunmayan kadınlara göre daha sık görülmektedir.

Dış gebelik ciddi bir durum mudur?

Dış gebelik; embriyonun rahim dışında bir organda  büyümesiyle birlikte çevre dokularda hasar yaparak ciddi bir iç kanamaya neden olabilir. Bu durumda gebelik devam edemez. Gelişen  bu anormal yapının hemen alınması gerekir. İç kanama durumunda dış gebelik ölümcül ve ciddi  bir soruna dönüşebilir.

Dış gebeliğin olası belirtileri nedir?

Dış gebelik ile görülen vajinal kanamayı  kadınlar bazen adet kanaması zannedebilirler. Dış gebeliğin belirtileri kesin olmasa da genellikle tek taraflı kramp tarzında giren karın ağrısıdır. Ağrıya genellikle koyu kahve  vajinal kanama da eşlik eder. Bayılma hiss,fenalık hissi i ve karın ağrısıyla aynı taraflı bir omuz ağrısı eşlik edebilir. Eğer dış gebeliğin içinde olduğu tüp çatlamışsa  ve yıtılmışsa iç kanama nedeniyle bir şok tablosu, çarpıntı, tansiyonun düşmesi, baş dönmesi sıklıkla  görülebilir. Dış gebeliklerin büyük bir çoğunluğu hamileliğin ilk 5-10’uncu haftalarında, ortalama 8. gebelik haftasında  tanınır. Dış gebelik te  yapılan operasyon genellikle laparoskopi ile yapılır. Iş gebelik tanısı bazen zor konabilmektedir. Seri yapılan beta hcg testi incelemeler ve ultrason değerlendirilmeleri önemlidir. Beta hcg testi nde değerle düzenli artış göstermezler.

Dış gebelik varsa ne yapılmalıdır?

Daha önce bir dış gebelik geçirmiş kadınlar bunu kesinlikle doktoruna söylemelidir. Erken gebelik döneminde yapılan ultrasonografi incelemesi gebeliğin yerleşimi hakkında önemli bilgiler verecektir. Eğer erken dönemde dış gebelik yani ektopik gebelik tespit edilirse, gebelik materyalini yok edebilen injeksiyon şeklinde bir ilaç uygulanarak operasyona gerek kalmadan problem tedavi edilebilir. Buna “methotrexate” tedavisi denmektedir , bu bir çeşit kanser ilacı olup aynı zamanda dış gebelik ilacı olarak da kullanılmaktadır. Daha ciddi durumlarda dış gebelik tedavisi için mutlaka ameliyata gerek vardır.

Dış gebelik, daha sonraki normal gebeliği etkiler mi?

Dışgebelik nedeniyle tüpün biri alınmış kadınların çoğu kendiliğinden normal yolla gebe kalabilir. Ancak gebelik, hamilelik  şansının azaldığını ve dış gebeliğin tekrarlama riskinin olduğunun göz ardı edilmemesinin tabii ki  yararı var.

Dış gebeliğin ameliyatı nasıl yapılır??

Dış gebelikte en önemli faktör  yapılavcak erken tanıdır. Tanı konduğu zaman,bu uygulanacak  tedavi seçeneğini etkiler. Erken tanı konduğunda, en uygun tedavi hastaya verilen enjeksiyonla ilaç tedavisi. Tanı daha geç tanı konduğunda ise cerrahi müdahele gündeme gelir ve dış gebelik tedavisinde en iyi yöntem lalaraskopik cerrahidir.

Ektopik gebelik tedavisi , dış gebelik ameliyatı daha sonra kısırlığa yol açabilir mi?

Kısırlığa sebep olması mümkündür. Tıbbi tedavi sonucu tekrar tüpün de tıkanması mümkün. Cerrahi tedaviyle tüpün alınması (salpenjektomi) kısırlık sorununa neden olabilir. Dış gebelik tedavisi nden sonra tekrar hamile kalmak için  en az 3 ay geçmesi beklenmelidir.
 
Dış gebelik tekrarlama olasılığı nedir?
 

 Bir kere dış gebelik geçiren anne adayının, hiç bu sorunla karşılaşmamış kadına göre dış gebelikle karşılaşma riski  yaklaşık 10-15  kat daha fazladır. 

 

...