Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Gebelikte Domuz Gribi Tedavisi, Aşısı

Hamilelikte  Domuz Gribi Aşısı, Gebelikte Domuz Gribi Aşısı H1N1 Aşısı Ve Tedavisi nedir?

Gebelikte domuz gribi (H1N1 enfeksiyonu)  ile ilgili sağlıklı bilgiler şu an sınırlıdır. Hamilelikte domuz gribi hastalığına yakalan gebelerde  düşük ve erken doğum  olabileceği iddia edilmektedir, fakat net bilgiler ve bu konuda çalışmalar henüz mevcut değildir. Domuz gribi enfeksiyonu çok yeni epidemik sayılabilecek bir virus enfeksiyonu olup domuz gribi tedavisi ve aşısı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup tüm toplumun ve gebelerin bu enfeksiyondan koruyabilecek bir aşı geliştirilmiştir.Bu aşı Sağlık Bakanlığının öncülüğünde ülkemizde riskli kişiler başta olmak üzere yaygın bir biçimde uygulanacaktır. Sağlık bakanlığının tavsiyesi ile domuz gribi hastalığı için riskli gurup arasında kabul edilen gebeler de aşı kapsamındadır.
 

Domuz Gribi, H1N1 Virüsü Nedir?
Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.   DSÖ’ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

Gebelikte H1N1 Enfeksiyonu

H1N1 salgınında da Amerika Birleşik Devletlerinde enfekte olan gebe  kadınların sayısı genel popülasyonun yaklaşık 6  katıdır. Hamileler normal insanlara göre sonuçta daha fazla risk altındadırlar. Domuz gribi salgınında gebelerin ve lohusaların pnömoni yani zatüre risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Hamilelikte anne karnında büyüyen bebek yukarıya doğru karın içinde  basınç uygulamakta ve akciğerlere de  baskı yapmaktadır. Bebeğin yaptığı bu  baskı akciğerlerin genişleme kapasitesini azaltmakta ve içindeki sıvıyı dışarı atma yeteneğini sonuçta sınırlamaktadır. Böylece domuz gribi enfeksiyonu ile  gebelerde zatüre riski de artmaktadır.

Hamilelik ve doğum anne adayının bağışıklık sisteminin yabancı maddeler ile mücadele  etme yeteneğinde de belirgin değişimlere neden olmaktadır. Bağışıklık sistemindeki bu olumsuz değişimler neticesinde anne adayı  dışarıdan gelecek enfeksiyonlara daha açık hale gelmekte ve doğal olarak gebe için grip enfeksiyonlarını daha da tehlikeli yapmaktadır.

H1N1 enfeksiyonu gelişmesi  anne ve bebek için yüksek risk yarattığından birincil öncelik bu enfeksiyonun önlenmesidir. İzolasyon ve genel hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ‘ nin  hamile  ve yeni doğum yapmışlarda (CDC) önerileri ise;

*Gebelikte H1N1 enfeksiyonu başlamış ise zaman  kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmalı.

*Domuz gribinden enfekte anneler diğer gebelerden mutlaka  izole edilmeli.

*Tedavi için hastanede yatış sırasında, doğum sırasında ve doğumu takip eden dönemde annenin yüzü mutlaka bir cerrahi maske ile kapatılmalı.

*Doğum sonrasında hemen  anne izole edilmiş ayrı bir odaya alınmalı.

*H1N1 enfeksiyonu emzirmeye engel değildir, emzrimeye devam edilmelidir.

Gebelikte H1N1 tedavisi ve antiviral tedavi

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) H1N1 enfeksiyonu başlamış gebelerde zaman kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmasını önermektedir. Bazı ülkelerde görülen domuz gribi - H1N1 vürus tipleri antiviral tedaviye dirençli olsa da bu tedavinin başlanması yine de önerilmektedir. Antiviral ilaçların gebelik sırasında anne ve anne karnındaki fetus ya da yenidoğan üzerindeki etkileri tam bilinmemekle birlikte gebelikte kullanımı önerilen pek çok ilaç gibi C kategorisinde yer almaktadır. Gebelikte tedavi edilmeyen enfeksiyonların riski daha büyük gibi görünmektedir.

Gebelerde H1N1 Enfeksiyonu bulguları nelerdir?
Görülen yakınmalar gebelerde ve gebe olmayanlarda genelde aynıdır. Bu bulgular, belirtiler; Burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, yüksek ve kontrol edilemeyen ateş, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlikdir. Kusma ve ishal  enfeksiyonların yalnızca %12 sinde görülmektedir.
Bu yakınmaları olan gebeler özellikle öksürük ve ateş şikayeti ile başvuruyorlar ise  domuz gribi olarak kabul edilmedirler. H1N1 enfeksiyonu için hastanelerde burun akıntısından yapılan hızlı testlerin duyarlılığı çok yüksek değildir. Bu nedenle tedaviye başlamak için test sonucunun beklenmesinin gerçekçi bir anlamı yoktur. Ayrıca  testin negatif çıkması da tedaviye başlanmasını engelleyen bir bulgu değildir.

Gebelikte H1N1 enfeksiyonunda hangi ilaç kullanılır?

Gebelikte domuz gribi tedavisinde  Oseltamivir (Tamiflu) öncelikle kullanılmaktadır. Oseltamivir (Tamiflu) dozu erişkinlerde tedavi için 5 gün süreyle günde 2 kez 75 mg, korunma için ise günde 1 kez 75 mg kapsül 10 gün süreyledir.
 
(Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) sitesinden  bilgiler derlenmiştir)

H1N1 aşısı gebelikte yapılmalı mı?

Gebe kadınlar  H1N1 gribinin yol açtığı komplikasyonlara, çoğu başka insanlara göre daha fazla açıktırlar. Avustralya’da  hastalığa yakalanan bazı kadınlar düşük ya da erken doğum yapmışlardır. Aşının içinde ‘canlı’ virüs yoktur ve doğmamış bebekler için bir tehlike oluşturmaz. Grip aşısı hamilelikte  yapılması  normal olarak tavsiye edilir. Gebeliğiniz sırasında mevsimlik grip aşısı olmuş olsanız bile yine de bu ek aşıyı da olmanız sağlık bakanlığı  ve hekimler tarafından tavsiye edilir. Mevsimlik grip aşısı bu yeni grip türüne karşı koruma sağlamaz. Sağlık bakanlığı verilerine ve bildirimlerine  göre bu aşı güvenlidir. Aşı ‘canlı’ grip virüsü içermez ve gribe yol açamaz.

Hamilelikte Domuz Gribi Aşısı İle İlgili Son Gelişmeler;

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı riskli hasta gurubu içinde kabul edilen gebeleri de öncelikli aşı kapsamına aldı. Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü arttıran  ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan "Adjuvan" maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulamayı planlıyor. Bu sebeple bakanlık Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle gebelere uygulanmak üzere  "Adjuvansız aşı" alınması konusunda girişimlerde bulundu ve  söz konusu hamilelere uygulanacak domuz gribi aşısını 2009 Aralık ayında Türkiye'de olması beklenmektedir. Ayrıca Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi   Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, "Bu tür konularda karar  hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi" diye açıklamada bulundu.

 

...