Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Endometrioma Kisti Ameliyatı , Çikolata Kisti

 

Çikolata kisti ameliyatı, endometrioma kisti tedavisi nasıl yapılır?

 

Rahimin içini döşeyen endometrium adı verilen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kist içi çikolata kıvamında koyu kahverengi  bir sıvı ile doludur ve bu nedenle çikolata kisti de denir. Genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Hastalar doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı ve fazla miktarda adet görme şikayeti ile başvururlar.

Çikolata Kisti (Endometriyoma Kisti ) Tanısı Nasıl Konur?
Endometrioma üreme çağında en sık karşılaşılan kanser olmayan over kistlerinden biridir. Tanı genellikle ultrason ile konur. Endometriomaların tipik ultrasonografik görüntüsü hiperokojenik, koyu ve yoğun içerikli  düzgün konturlu kist şeklindedir. Kanda tümör markırları olarak isimlendirilen ca 125, ca 199, CEA değerlerine bakmak ve değerlendirmek de gerekmektedir.

Endometrioma Kisti ( Çikolata Kisti ) Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Endometriomaların altın standard tedavisi açık ameliyat veya  laparoskopi ile kistin  çıkartılmasıdır. Tartışmalı olan noktalar ise laparoskopi öncesinde ve veya sonrasında GnRH analog kullanımı ve laparoskopideki tedavi yöntemidir. Laparoskopi öncesinde kullanılan GnRH analoglarının endometriomaları küçülttüğüne veya cerrahiyi daha kolay hale getirdiğine dair kesin kanıt mevcut değildir ve tartışmalıdır.

Endometriyoma Kisti nin  (Çikolata Kisti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Endometriomaların ameliyat ile  tedavisinde kist kapsülü çıkartılması, kist kapsülünün vaporizasyonu/koagülasyonu veya kistin boşaltılması  yapılabilir. Tekrarlama ve yapışıklık yönünden bu teknikler kıyaslandığında eksizyon veya vaporizasyon/koagülasyonun drenaja oranla daha avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Sadece drenaj yapılan kadınlarda tekrarlama  oranları %70’ lere kadar çıktığından bu yöntem tercih edilmemelidir. Kist drenajı ve kapsül kaogülasyonu yapılan hastalarda tekrarlama oranlarının kistin çıkartılması  ile benzer ve gebelik oranının %40 civarında olduğu gösterilmiştir.

Endometrioma Kisti Ameliyatının Başarısı Ve Gebe Kalmaya Yardımı Nedir?
Kısır (infertil ) çiftlerde endometriomaların ameliyatını takiben kendinden gebelik oluşum oranları %40-50’ ler civarındadır. Kistektominin drenaj ve koagülasyon/lazer vaporisazyon ile karşılaştırılmasında postoperatif gebelik oranları açısından fark olmadığı gözlenmektedir. Endometrioma ameliyatını takiben 12 ay içinde gebe kalamayan kadınlarda in-vitro fertilizasyon yani  tüp bebek  en uygun tedavi yöntemidir.

 

...