Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Epilasyon, Lazer Epilasyon, İğneli Epilasyon

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır,  İğneli Epilasyon Fiyatları Nedir,Epilasyon Aleti, Lazer Epilasyon Fiyatları
İstenmeyen Tüylerden kurtulma, Epilasyon Zararları Sakıncaları Nelerdir, Hamilelikte Gebelikte Epilasyon Yapılır Mı

Lazer nedir? Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer istenmeyen tüyler konusunda en son teknolojidir. Lazer ışını cilde ve vücuda herhangi bir zarar vermeksizin direkt olarak kıl kökü tarafından emilir.

Lazer uyarılmış radyasyonun yoğunlaşmasıyla güçlendirilmiş bir ışık demetidir. Lazer tedavisinde amaç ısı enerjisi ile kıl kökünün tahrip edilmesidir. Lazer ışık demeti iyonize olmadığından cilde bir zararı yoktur, sadece uygulama sırasında gözleri özel gözlükle korumak gerekir. Bugün epilasyon lazerinin kalıcı epilasyon sağladığını Amerikan FDA ( Food  and Drug Administration)  kurumu onaylamaktadır.

Lazer hedef bölgedeki kıl köklerinde maksimum emilim sağlamakta ve derin penetrasyon etkisi ile de daha kalıcı bir epilasyonu gerçekleştirmektedir. Kalıcı yan etkisi bulunmamaktadır. Bronzlaşmış veya esmer cilt tiplerinde bile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Soğutma sistemi sayesinde cildin rahatsızlık hissetmesi, en aza indirgenmektedir.

Nd-YAG lazer kollajen üretimini uyararak ciltte gençleşme ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Varis tedavisi Nd-YAG lazer ile 3 mm'ye kadar olan ince damarlarda yapılmaktadır. Çabuk ve etkin bir yöntemdir. Cerrahi veya injeksiyon tekniklerinin yapılmadığı en ince damarların tedavisinde üstündür.

Lazerin Etki mekanizması Nedir? Lazer Epilasyon Kılları Nasıl Yok eder?

Lazer kıl kökünü tahrip etmektedir. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmamaktadır.

Yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Lazer Epialsyon Kimlere Uygulanır?

11 yaşından büyük erkek-kadın herkese başarıyla uygulanabilmektedir.  Sarı ve beyaz kıllar  lazerden etkilenmediğinden  tedavi etkisiz kalmaktadır.

Vücudun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilebilir? Hangi Bölgedeki İstenmeyen Tüyler Alınır?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi, kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.
 

 Lazer Epilasyon un Diğer Alternatif Yöntemlere Üstünlüğü Nedir? Aletli Epilasyon Ve İğneli Epilasyon Nedir?

• Lazer epilasyon geniş vücut alanlarına iğneli epilasyon, ağda, sir ağda ve aletli epilasyondan daha rahat ve acısız şekilde uygulanabilir.
• Lazer epilasyon hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar.
• Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır . Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

Lazer Epilasyonun İğneli Epilasyon'a Üstünlüğü Nedir?  

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır.
İğneli epilasyon şu durumlarda uygundur;
• Lazerin uygulanamayacağı bölgeler (kaş altı bölge, göze yakın bölge)
• Beyaz ve çok açık renkli sarı tüyler ( lazer ışığı kıl tarafından emilmez).

Lazer epilasyonda her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Az sayıda çıkan tüyler jilet veya makasla alınabilir. Lazer deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?  

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç ay içinde geriler. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır? 

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. 4-8 seans sonrasında tüylerde değişen oranlarda azalma olur. Sadece yüz bölgesinde seans sayısı uzayabilir. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir. Bu uygulamayı yaptırmadan önce iyi karar verilmelidir. Tedavi etkinliği tedavi seansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne Oranda Tüyler Tekrar Çıkar ve Tüyler Geri Döner Mi?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır. Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

Lazer Epilasyon'da Niye En Az 4 Tedavi Seansı Gerekmektedir?  

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir. Tüylerin %50-80 kadarı aktif fazdadır ancak 1/3-1/4 tüy yeterince pigmente sahiptir. Bu yüzden her seansta1/3-1/4 tüy lazerden etkilenir. Tüylerin 1/3-1/4 ‘ü yeterince pigmente sahip olduğundan en az dört seans gerekmektedir. Çoğu kez 5-8 seans uygulama yapılması gerekir.

Lazer Epilasyon Hangi Nedenlerle Uygulanır?  

Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Batık tüy tedavisinde, kıl dönmesi probleminde ve aşırı tüylenme durumlarında uygulanır.
Epilasyon Fiyatları,Lazer Epilasyon Aleti İğneli Epilasyon Aletleri İstenmeyen Tüyler Lazer Epilasyon Video hakkında bilgi için doktorumuza ulaşın

 
Uz Dr Zekayi KUTLUBAY

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

GSM: 0 542 3159109

 

 

...