Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Gebe Kalma, Hamile Kalma Planı

Gebe kalma , hamile kalma isteği öncesi yapmanız gerekenler. Hamile kalma riski ne zaman? Kolay nasıl gebe kalınır?..

 

Hamile kalma süreci için ne kadar süre beklenmelidir?

Gebe kalma isteği olduğunda öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe hazır olmalı. Özellikle doğum kontrol hapları kullanan kadınlar en az 3 ay önce hapları bırakmalı, geçen sürede kontrollü  ve düzenli cinsel ilişkide bulunmalıdır. Hamile kalma dan 3 ay öncesinden başlayıp, hamileliğin ilk 3 ayında da devam edecek şekilde günde  düzenli 0.4 mg. folik asit kullanımı, bebekte sinir sisteminde problem olma ihtimalini yüzde 70-80 azaltır. Eğer annenin daha önce böyle problemli bebeği varsa folik asit kullanımının daha fazla, ortalama günde 4 mg. olması gerekir. Bir ailede daha önceki doğumlarda  sinir sistemi sorunlu bebek varsa; bir sonraki gebelikte kadının yine aynı problemle bebek doğurma ihtimali yüzde 3-5 daha fazla artmıştır. Planlı gebelik  hem kadın hem de bebek için en sağlıklısıdır. Yapılan bazı çalışmalara göre doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kişilerin bebeklerinde kromozom anomalisi olma ihtimali yüksek olduğu için, hapların bırakılmasından en az 3 ay sonra hamile kalınmalıdır ve bu sürede de folik asit alınmalıdır.

 Gebeliğe  hazırlık için önceden  neler yapmalıdır? Gebe kalma için hazırlık nasıl olmalıdır?
Anne adayı üç ay öncesinden genel  kontrolden geçip, kan tahlilleri, ultrasonografi, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalıdır. Türk kadınlarının büyük kısmında rölatif  anemi ,kansızlık olduğu için anemi araştırması  kan tahlilleri ile yapılmalı. Anemisi varsa hamilelik öncesi normal seviyeye ilaçlar ile getirilmeli. Hamile kalma öncesi ve hamile kalmak için çaba gösteren anne adaylarında enfeksiyon hastalıkları açısından. Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık virüsleri doktor önerisi ile gebe kalmak isteyen anne adayında taranmalıdır. Bu arada kadın sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kendini kısa sürede  uzaklaştırmalı. Eğer ağır bir iş hayatında çalışıyorsa bunu yeniden gebeliğe yönelik organize etmeli.

Gebe kalma için süre ne olmalıdır?
Gebe kalmak için süre önemlidir, normalde bir sene korunmamasına rağmen çiftin çocuğu olmamışsa 'neden olmuyor' diye araştırmaya başlaması gerekmektedir. Anne ve babanın yaşı eğer 35 ve üzerinde ise gebe kalmak süresi 6-8 aya iner. Sonrasında zaman kaybedilmeden jinekoloktan yardım alınmalıdır.

Kolay hamile kalma için cinsellik nasıl??
Adetleri düzenli olan bir kadında, hamile kalmak için en uygun dönem; adetin ilk gününden itibaren 11 ila 16'ncı günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalini ve hamile kalma riskini arttırır. Cinsel ilişkiden sonra hemen yataktan kalmamak, vajinanın yıkanmaması gibi yöntemler de hamile kalma riskini ve gebe kalma ihtimalini artırmakadırlar.

Nasıl gebe kalınır?
Gebe kalma için hızlı ve kolay bir şekilde  önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır.Nasıl gebe kalınır sorusu  hamile kalma isteyen kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biridir. Her gece ya da gün aşırı seks yapılması, sonucu etkilemez ve hızlı gebe kalmayı sağlamaz.. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek bazen güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için adet dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11 ila 17'nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde kolay ve hızlı gebelik elde edilme olasılığı yükselir. Ayrıca kız çocuk isteyen anne babaların hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğu sanılmaktadır. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı diyet yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı söylenmektedir.

 Etiket; nasıl gebe kalınır, hızlı  hamile kalma, gebe kalma riski,

 

...