Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Genital Herpes, Cinsel Uçuk Hastalığı, Genital Aft

Genital herpes,  HSV virüsü,  genital uçuk hastalığı ve tedavisi hakkında merek edilenler...
 

Genital Herpes ,Cinsel Uçuk
Genital Aft nedir?

Genital herpes  diğer adı ile genital uçuk   hastalığı   HSV-1 (herpes simplex virus tip 1)  ya da HSV-2' nin etken olduğu  cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HSV-tip 2 genital bölgeyi,  cinsel alanı makat, kalça bölgesini etkilerken   tip 1 HSV ise genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. Herpes virüsleri vücutta sinir hücrelerine yerleşir ve bu enfeksiyonu geçiren kişilerin bir kısmında  sinsi bir şekilde kalarak , yaşamları boyunca zaman zaman belirtilerin tekrarlamasına neden olur. Bu hastalık halk arasında cinsel uçuk ya da cinsel aft olarak da bilinir.

Cinsel Uçuk, genital herpes  nasıl bulaşır?

Genital herpes  cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bulaşma hastalık belirtilerinin olmadığı dönemde dahi oluşabilir. Genital herpes hastalığına sahip olan kişiler in büyük kısmı hastalıklarından habersizdirler. Bir kere vücuttaki sinir gangliyonunu tutan virüs, yaşam boyu orada sinsice kalır. Genital herpeste nüksler  yani tekrarlar her zaman ilk ataktan daha hafif seyreder.

Genital Herpes,  cinsel uçuk hastalığının belirtileri nelerdir?

Genital herpes sıvı dolu kabarcık, kabarıklık ve döküntü öbekleri  şeklinde genellikle belirti verir. Uçuk tarzı olan bu  döküntüler  vajina, dış genital   organlar ve rahim ağzında çıkmaktadır.  Döküntü yerinde ödem gelişir ve  kaşıntı, huzursuzluk hissi çok yoğundur. Bazen cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken ağrı izlenir.kas ,karın ağrıları backlada ağrı, lenf bezlerinde şişme cilt ağrısı sıklıkla görülmektedir. 

Cinsel Herpes (genital uçuk, cinsel aft) tanısı  nasıl konulmaktadır?

Jinekolojik muayenede uçuk lezyonlarını  ve aftlar görmek ve hastanın şikayetlerini değerlendirmek tanı için genellikle yeterli olmaktadır. Bazen genital HSV teşhisini desteklemek için laboratuarda  kanda HSV virüsuna ait  antikor bakılır. Ve ayrıca da  pap-smear testi  yapılmalıdır.

Genital Herpes, cinsel uçuk hastalığının kesin tedavisi var mıdır?                           

Antiviral ilaçlar sadece ilk atağın şiddetini azaltmakta ve süresini kısaltmaktadır. İlaçlar ağrı ve yanma hissi için akut dönem geçene kadar  kısmen rahatlık sağlamaktadır, ancak bu ilaçlar kesin tedavi sağlanamamaktadır. Genital herpes hastalığına neden olan virüs tam olarak yok edilememektedir.

Genital Herpez virüsü doğum sırasında bebeğe bulaşır mı?

Genital herpez in risk yarattığı önemli gruplardan biri de gebelerdir. Normal doğum yapılır ise doğum  sırasında annedeki virüsün bebeğe bulaşma riski aktif genital herpes varlığında  yüksektir ve bebekte ciddi kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Annede aktif herpes varsa doğumun kesinlikle sezaryenle yapılması önerilmektedir.

 

 

...