Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte kaşıntı tedavisi nedir? Gebelikte vücutta  kaşıntı niye olur? hamilelik kaşıntıları sebepleri nelerdir?Gebelikte göbekte ,ayakta karında kaşıntı niye olur, gebelikte cilt kaşıntıları için hangi ilaçlar kullanılır?
 

Hamilelikte en sık görülen yakınmalardan, şikayetlerden  bir tanesi vücutta olan kaşıntılardır ve bu kaşıntılar sıklıkla hamilenin  yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan bir düzeye ulaşabilmektedir.  Her ne kadar  büyüyen ve gerilen karın, çatlaklara ve  karın bölgesinde sıklıkla kaşıntıya sebep olsa da hamileliğin  ilerleyen aylarında değişik sebeplere bağlı olarak  bazı gebelerde tüm vücutta yaygın kaşıntılar olabilmektedir. Bazen bu kaşıntıya bulantı, kusma ve gaz şikayetleri eşlik edebilir. Böyle bir durumda doktorunuza mutlaka başvurun.Safra kesesi ve safra asitleriyle ilgili olabilir.Gebelik kolestazı olarak isimlendirilen bu durum her 50 gebeden 1 tanesinde görülmektedir ve hamilede kaşıntılar dışında sarılık (ikter)oluşmasına da sebep olabilmektedir. Doğumla birlikte kendiliğinden geçer.Doktorunuz durumun ciddiyetini anlamak için  bazı kan tahlilleri yapacaktır. Ayrıca bazı hamilelerde  özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında kollarda ve ayaklarda ürtiker  benzeri alerjik kaşıntılar  da olur ve bunlar da  doğumla birlikte kendiliğinden geçebilmektedir.

Hamilelikte en sık görülen  kaşıntı sebepleri nelerdir?

Hamilelik sırasında vücutta kaşıntı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, hangi nedenle olursa olsun gebelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Bunların en bilinenlerinden birisi “gebelik kolestazı” dır. Bunun dışında hamilelikte karın bölgesi ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir. Allerji, egzema,hepatit, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve diğer cilt hastalıklar da gebelik dönemine rastlamış olabilir. Ayrıca hamilelikte  terleme artışına eğilim vardır ve bu da özellikle yaz aylarında  kaşıntıya sebep olabilmektedir

Gebelik kolestazı nedir?

Hamilelrde  bütün vücutta kaşıntı olmasına karşın belirgin bir cilt lezyonu olmaması durumunda ilk düşünülecek tanı  gebelik kolestazı  yani karaciğerdeki safra akımının gebeliğe bağlı olarak yavaşlamasıdır. Bu hastalarda klinik tabloya sarılık da eşlik edebilmektedir. Hamilelikte viral hepatitlerden sonra en sık rastlanan sarılık nedeni gebelik kolestazı hastalığıdır.

Gebelik kolestazının  nedeni henüz aydınlatılamamıştır. Estrogen ve progensteron hormonlarının hastalığın gelişmesinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. İlk belirti kaşıntıdır. Ve genellikle hamileliğin  7. ve 8. aylar arası başlar. Öncesinde bulantı, kusma, karın ağrısı gibi kaşıntının habercisi olan şikayetler oluşabilir. Kaşıntı genelde karın bölgesinden başlar, gövdeye, bacak ve kollara, avuç ve tabanlara yayılabilir. Daha ciddi durumlarda göz kapaklarında ve ağız içindede kaşıntı oluşabilir. Kaşıntı genellikle  doğumdan 3-7 gün sonra kendiliğinden  azalır ve kaybolur. Hamilelikte görülen bu yaygın kaşıntı genelde tedaviye cevap vermez. Hafif kaşıntılarda serin banyo, yumuşatıcı ve nemlendirici kremler önerilebilir.

Gebelik kolestazı hamileliği  nasıl etkiler?

Gebelik kolestazı  olan  hamilelerde anne karnındaki bebekte distress adını verdiğimiz ve kısaca bebeğin sağlık durumunda kötüleşme, kalp atış düzeyinde  bozulma ve doğumun gerekli hale gelmesi, bebeğin dışkısını yapması, ani bebek ölümleri ve erken doğum riskleri artmaktadır.Bunun dışında  K vitamini eksikliğine bağlı olarak bebekte beyin kanaması görülebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu hamilelerin yakından izlenmesi ve gerekli laboratuar incelemelerinin de düzenli yapılması gerekmektedir.

Yaygın vücut kaşıntılarınız varsa önlem alın;

ü        Karın bölgesindeki cildin gerilmesine ve çatlamasına bağlı bölgesel karın duvarı ve basen bölgesi  kaşıntıları için doktorunuzun önerdiği  nemlendirici kremleri sürün. Özellikle “Calamin” içeren losyonlar hamilelerde  kaşıntıya iyi gelmektedirler.

ü        Ürtiker benzeri  basit  alerjik kaşıntılar için antihistaminik içeren losyonlar hemen etkili olmaktadır. Sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.

ü        Kolestaz kaşıntısı için mutlaka tıbbi tedavi ve sıkı bir doktor  takibi gerekmektedir. Hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için ciddi risk oluşturabileceği için hastalık sırasında sıkı hamilelik  takibi, fetüsün sık monitorize edilmesi, annedeki rahatsızlıkların giderilmesi ve K vitamini desteği yapılması gerekmektedir. Kaşıntının ciddiyetine bağlı olarak ağızdan bazı ilaçlar kullanmanız da gerekebilecektir.

 

...