Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Klamidya Enfeksiyonu

Klamidya enfeksiyonu ve klamidya tedavisi  hakkında bilmeniz gerekenler.


 
Klamidya Enfeksiyonu Nedir?

Klamidya enfeksiyonu cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında ise en sık görülenidir ve "chlamydia trachomatis" adlı bakteri tarafından oluşturulan ve Klamidyoz olarak adlandırılan bir enfeksiyondur. Klamidya 25 yaşın altındaki kadın ve erkeklerde en sık görülen cinsel hastalıklardan biridir ve taşıyıcılık oranı yüksektir ve hastaların büyük bir kısmı bundan haberdar değildir.  

Klamidya  mikrobu nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir?

Klamidya cinsel ilisk ve cinsel birliktelik ile  geçer. Vaginal akıntının, prostat salgısının ve meninin içinde bulunup çiftler bu bakteriyi prezervatifsiz cinsel ilişki ile birbirlerine  kolaylıkla geçirmektedirler.Kadınların büyük bir bölümünde belirti vermez, genellikle taşıyıcıdırlar. Kadınlarda genellikle kokusuz akıntı görülür.Kasık ağrısı sıklıkla mevcuttur. Bazen çiftler ağrılı cinsel ilişki yakınması ile başvurabilir. Sıklıkla idrar yaparken yanma, ağrı görülür.

Klamidia enfeksiyonu tanısı nasıl konur?

Sadece jinekolojik muayene ile tanıyı koymak genellikle zordur.Ayrıca laboratuvar vajinal kültür ile servikal kültür incelemesi gerekmektedir.

Klamidya tedavi edilmediğinde hangi hastalıklara sebep olur?

Ø       Klamidya tedavi edilmez ise  olursa sıklıkla  fallop tüplerine yerleşerek burada  iltihap ve yapışıklıklara yol açar. Fallop tüplerinin  iltihabının başta gelen nedeni tedavi edilmemiş klamidya mikrobudur.

Ø       Pelvik enfeksiyon  (PİD) olarak isimlendirilen ve tüm genital organları tutan enfeksiyöz hastalıkta klamidya  ile sıklıkla gözlenmektedir.

Ø       Klamidya enfeksiyonuna bağlı fallop tüpü aşırı derecede hasara uğradığından dış gebelik oluşumunu hızlandırır.

Ø       Klamidya enfeksiyonu olan hamile bir kadın bu bakteriyi doğum sırasında çocuğuna bulaştırabilir. Bakteri çocukta göz iltihabı ya da pnömoniye yol açar.

Ø       Bu hastalık erkeklerde de sorunlara yol açabilir ve epididim iltihabına neden olabilir. Epididim iltihabının belirtileri hastalığın etkilediği erbezinde hassasiyet veya aşırı ağrı ,huzursuzluk ve şişkinliktir.

Klamidya tedavisi nasıl  yapılmaktadır? Klamidya ilaçları nelerdir?

Klamidia antibiotiklere çok kolay cevap verir.Tedavi antibiyotiklerle yapılır, ve ana prensip eşlerin birlikte ilaç ile tedavisidir. Geçtiğini anlamak için genellikle  kontrol vajinal kültür tavsiye edilmektedir. Kokusuz akıntı yanıltıcı olabilmektedir

 

...