Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Laparoskopik Tüp Ligasyonu, Tüplerin Bağlanması

 

Laparaskopik Tüp Ligasyonu Riskleri, Kadında Tüplerin Bağlanması Kısırlaştırma Tüpleri Bağlatma Nedir?
 

Tüp ligasyonu  ( tüplerin bağlanması işlemi) kadınların kullanabileceği, basit, güvenli, geri dönüşü olmayan etkili bir aile planlaması yöntemidir. Halk arasında ‘tüpleri bağlatmak’ olarak da isimlendirilen bu işlem kadında yumurtalıklarla rahim arasındaki Fallop tüplerinin cerrahi yolla bağlanması  işlemidir.Tüp ligasyonu menopoza girmek değildir. Tüpler bağlandıktan sonra kadının görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, adet kanamalarında herhangi bir değişiklik olmaz.

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması işlemi) cerrahi bir işlemdir. Genellikle laparskopi ile yapılır. Laparaskopik tüp ligasyonu adı verilen bu işlem hastanede yatmayı genellikle gerektirmez. İşlem yapılıp bittikten 8-10  saat sonra klinikten taburcu olunabilir.

Tüp ligasyonu işleminde, tüpler bağlandığı için kadının yumurtalıklarında oluşan yumurta cinsel ilişki sırasında erkek sperm hücresi ile birleşemediğinden döllenme olmaz ve bu suretle gebelik önlenmiş olur. İşlem yapıldıktan hemen sonra koruyuculuğu başlar. Kadın için uygun olan herhangi bir zamanda uygulanabilir. Adetin bitiş günlerinden sonra uygulanması  genellikle tercih edilir. Kesinlikle daha fazla çocuk istemeyenlere yapılan bir işlemdir . Laparaskopik  tüp ligasyonu’nu (tüpleri bağlatma işlemi) yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftlere uygulamak gerekir Geri dönüşümü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan ileride herhangi bir pişmanlık duyulmaması için işlemden önce hekim ile mutlaka bu işlem tartışılmalıdır  ve bilinçli olarak karar verilmeli ve rıza formu her iki eş tarafından imzalanmalıdır.

 

 

 

 

 

...