Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Laparoskopik Myomektomi  Ameliyatı

 

Laparaskopik Myom Ameliyatı Nedir? Laparoskopik Myomektomi Riskleri Nelerdir? Laparaskopik Miyomektomi, Miyom Ameliyatı Tekniği Nedir? 
 

Laparoskopik cerrahi nin  en önemli avantajları  hastanede yatış gerektirmemesi, ameliyat sonrası çok daha az ağrı kesiciye gereksinim göstermesi ve işe dönüş süresinin hızlanmasıdır. Çoğu hasta 3 – 4 gün içinde normal yaşamlarına kolaylıkla  dönebilmektedir.

Laparoskopinin  "açık ameliyata” bir diğer üstünlüğü ise karın kesisine bağlı komplikasyonların (enfeksiyon, yara açılması ve fıtık) daha az görülmesidir.
 

Laparoskopik Myomektomi, Laparskopik Miyom Ameliyatı Hangi Şartlarda Yapılır?

Myomların önemli bir kısmı laparoskopik olarak çıkarılabilir.Fakat öncelikle unutmamak gerekir ki “laparoskopik miyomektomi” mutlaka ehil ellerde yapılmalıdır. Laparoskopik olarak çıkarılmaya müsait olan myomların boyut olarak 7-8 cm den küçük olmaları,  3 cm den büyük olanların toplam sayı olarak 3 veya daha az olmaları, derin olarak rahim duvarına gömülü olmamaları tercih edilir. 

Laparoskopik miyomektomi ile  myom lar alındıktan sonra 3 ay gebelik olmasına izin verilmez. Ameliyat sonrası iç organlar arasında yapışıklık oluşma olasılığı karın açılarak yapılan myomektom ilerden daha azdır.  Laparoskopik myom cerrahisi (laparaskopik myom ameliyatı) myomların boyut ve yerleşimlerine bağlı olarak 1-3 saat sürebilir.  Hasta genellikle hastanede 1-2 gün kalır ve ertesi gün taburcu olur. Laparaskaskopik myomektomi’den  bir hafta sonra jinekolog tarafından kontrol edilmelidir.

 

 

...