Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Laparoskopik Vajinal Histerektomi

 

Laparaskopik Histerektomi, Laparaskopik  Vajinal Histerektomi Nedir?
 

Laparaskopi yardımıyla vajinal histerektomi (LAVH) , rahimin çıkartılması için yapılan ameliyatlarda en sık tercih edilen yol abdominal yaklaşımdır. Vajinal yoldan ve laparaskopi yardımlı vajinal histerektomi diğer seçeneklerdir. Vajinal yoldan histerektomi sonrası hastanın iyileşmesi daha çabuk ve kolay olmaktadır. Ancak hastada karın ağrısı, vajen sarkması, idrar kaçırma veya yapışıklık şüphesi olduğunda laparaskopik yaklaşım daha uygun olacaktır.

Laparoskopi-Yardımlı Vajinal Histerektomi (LAVH) tekniği; Göbekten yapılacak küçük bir kesi ile laparoskop karına yerleştirilir. Küçük,  kalem kalınlığında teleskop benzeri bir cihaz olan laparoskopun bir ucunda ışık, diğer ucunda da büyütme özelliği olan bir mercek bulunur ve bu cihaz doktorun pelvik organları görüntülemesini sağlar. Doktorunuzun organları daha rahat görmesi ve çalışabileceği daha geniş bir boşluk yaratmak için karın zararsız bir gazla (karbondioksit) şişirilir. Laparoskoptan gelen görüntüler özel bir monitör ile görüntülenir.

Organların manipule edilmesi ve uterusun çıkarılması için, karında yaklaşık 0.5-1 cmlik iki veya üç kesi daha açılır. Uterusun vajenle birleşim yerine de bir kesi yapılır. Mesane ve düz barsak nazikçe, vajinadan yapılmış kesi aracılığı ile çıkarılacak olan uterustan uzaklaştırılır. Vajen enfeksiyonların önlenmesi ve barsakların buradan sarkmaması için yeniden kapatılır. Bütün kesiler belki minik bir iz bırakacak olan dikişlerle kapatılır.

Vajinal histerektomi ve laparoskopi-yardımlı vajinal histerektomi sonrasında vajene tampon yerleştirilir. Bu tampon bir veya iki gün sonra çıkarılır.

Laparaskopi yardımlı vajinal histerektominin yararları; küçük karın kesileri, ağrıya neden olacak yapışıklıkların kesilmesi imkanı, yumurtalıkların çıkartılabilmesi, vajen kubbe suspansiyonu imkanı, Burch uretropeksi olanağı, paravaginal defekt onarımı ve en önemlisi erken iyileşme olanağı vermesidir.

 

...