Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Leep İşlemi, Konizasyon ,LEEP Ameliyatı

 

LEEP İşlemi , Elektrokonizasyon, Sıcak Konizasyon Jinekolojik KanserlerRiskleri
 

LEEP sözcüğü rahim ağzının kötü huylu hastalıklara dönüşebilen öncül lezyonlarının tedavisinde kullanılan bir tekniği anlatır. Lazerden daha yeni bir teknoloji olan LEEP” Loop Electrosurgical Excision Procedure” cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP  smear testi sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır.

Hangi Hastalara LEEP işlemi (Elektrokonizasyon )  Uygulanmaktadır?

PAP smear sonucunda CIN ya da LGSİL,  HGSİL saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır ve güvenle bu hasta gruplarına uygulanabilmektedir. Günümüzde LEEP bazı hastalıklarda kullanılan rahim ağzını yakma, dondurma ya da laser ile tahrip etme gibi pek çok  tedavinin yerini almıştır. Diğer işlemlerin aksine LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu sayede tedavi sağlanırken tanıyı patolojik olarak  tekrar doğrulama  etme olanağı da doğar. Özellikle rahim ağzı kanserinin başlangıç yeri olan servikal kanalı başladığı bölgenin de LEEP ile çıkartılması bir diğer üstünlüğüdür. Tam ve yeterli bir tanı için bu alanın incelenmesi gereklidir.

Hastalara LEEP ameliyatı  Nasıl Ve Ne Şekilde Uygulanır?

LEEP ayaktan yapılan bir cerrahi işlemdir ve  muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Rahim ağzında ağrı hissini taşıyan sinirler olmadığı için hasta işlem sırasında acı duymaz. İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. Ayaktan yapılan bir işlemdir İşlem yaklaşık 3-4 dakika sürer.
Hasta jinekolojik pozisyonda yatar iken vajinaya tercihen plastik olan  spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir ve rahim ağzı görülür. Daha sonra ucunda elektrik akımını ileten yarım halka şeklinde bir tel bulunan elektrokoter yardımı ile rahim ağzından bir parça çıkartılır. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar. Çıkartılan materyal patolojik incelemeye gönderilir.

Leep Operasyonu  Sonrası Ne Gibi  Şikayetler Oluşabilir?

LEEP cihazı oldukça güvenilir ve kolay kullanılabilir bir cihaz olduğu için soğuk konizasyona göre komplikasyonlar daha azdır .

  • İşlem sonrası koyu kahverengi-siyah bir akıntı olabilir. Akıntının miktarı değişken olabileceğinden hijyenik ped kullanılması önerilir. Bazı durumlarda işlemden 1-2 hafta sonra bile aşırı miktarlarda kanama görülebilir.

  • Ağrı nadiren görülen bir yakınmadır. Bazen işlem günü ve bir sonraki günde adet sancısına benzer kramp tarzında ağrılar olabilir. Genellikle basit bir ağrı kesici ile rahatlama olmaktadır.

  • LEEP sonrası enfeksiyon gelişmesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

 

Leep  sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

ü      Kanaması şiddeti oluyor, ağrıları kramp şeklinde olup ilaçla geçmiyor ise, ateşi çıkıp genel durumunda bozulma var ise hemen doktoruna başvurmalıdır.

ü      Önerilen  antibiyotik ve fitili düzenli kullanmalıdır.

ü      Bir ay süre ile cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Vajinal tampon, deniz , havuz ve küvette içine oturarak banyo yapması 1 ay süre ile yasaklanır.

Leep Ameliyatı, ( leep operasyonu, Sıcak Konizasyon ) Kısırlık Veya Erken Doğuma Sebep Verir Mi?

Bazı kadınların bu işlem sonrası cinsel ilişkide ağrıları ve nadiren kanamaları olduğunu ifade etmelerinin  dışında , LEEP işleminin uzun dönemdeki etkilerini araştıran çok fazla çalışma yoktur. Bununla birlikte rahim ağzında ortaya çıkan hasar yakma ve dondurma işlemlerinde ortaya çıkan hasardan hiç  farklı değildir. Bu işlemlerin hiç birisi kısırlık, düşük ve erken doğuma neden olmaz. Fakat yine de bu işlemi geçirmiş gebelerin hamilelik süresince daha çok istirahat etmeleri, cinsel ilişkiden kaçınmaları ve sıkı bir doktor takibinde bulunmaları önerilmektedir.

 

...