Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Lipoliz, Lipoliz Nedir? Bölgesel Zayıflama

Liopoliz Nedir? Lipoliz Fiyatları, Bölgesel Zayıflama Lipoliz Ücreti Ve Tekniği Hakkında Bilgiler..
 

Lipoliz (Lipolysis) Ve Bölgesel Zayıflama

Lipoterapi, lipodissolve veya liposuction iğnesi olarak da bilinir. Lipoliz; narkoz almadan, vücuda herhangi bir bıçak darbesi vurulmadan, vücut ve yüz bölgesindeki yağ birikimlerini yok eden bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir. Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, sellülit tedavisi, jinekomasti (göğüs büyümesi), lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, göz altı torbalanmalarında kullanılmaktadır.
Genellikle sorunlu bölgelere minimum dört ile altı seans uygulanması gerekmektedir.

Lipolizin en önemli özelliği ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı vermesidir. Lipoliz yönteminde "soya lecithini"nden elde edilen "phosphatidylcholine" maddesi kullanılmaktadır. Bu madde insan vücudunda bulunan ve yağ metabolizmasında önemli rolü olan bir maddedir. Aslında bu madde yaklaşık on yıldır kolesterol düşürmek amacıyla ilaç olarak da kullanılmaktadır. Yöntemin amacı bu maddeyi yağ fazlalığı olan bölgelere injeksiyon ile vererek arzu edilen bölgelerdeki yağların eritilmesidir. Bu madde vücuda injekte edildiğinde yağ hücresinin zarını eritmektedir. Hücre içindeki yağ, karaciğer tarafından yok edilmektedir. Bu yöntemde yağ hücresinin zarı eritildiği için sayısal tipte artan yağ hücresi çoğalmalarında çok etkilidir. Bu nedenle belli bölgelerdeki yağlanma tamamen ortadan kalkar.

Lipoliz nasıl etki eder, etki mekanizması nasıldır?

Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir. Çünkü doğal yollardan yağ yıkılımını arttırmaktadır. Beklenilen kozmetik sonuçlar 4-8 seans arasında gerçekleşmektedir.

Lipoliz hangi amaçlarla kullanılır?

Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, sellülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, göz altı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Erkeklerin sırt yağ birikintilerinin tedavisinde alternatifsizdir.


Lipoliz hangi bölgelerde etkilidir?

Lipoliz vücuttaki yağlar dışında gıdıyı, çene altındaki yağları ya da göz altındaki torbaları da azaltabiliyor. Liposuction yapılması zor olan koltukaltı bölgesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar uzun sürelidir.

Lipolizin yan etkileri nelerdir, ne gibi şikayetler ortaya çıkabilir?

Önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Geçici olarak şişkinlik, hassasiyet, kaşıntı ve morarma olabilir. 48 saat içinde geriler.

Lipoliz konusunda bilimsel veriler mevcut mudur?Lipolizin etkileri hakkında ne gibi çalışmalar vardır?

Lipoliz dünya çapında yapılmış 2000 araştırmanın sonrasında hastalarda uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde başarısız sonuç oranı  %3’ dür. Bunun yanında uygulanan hastaların %72'si daha ilk seansta memnuniyet verici sonuçlara ulaşmıştır. Hastaların % 65'inde selülit gözle görülür oranda azalmış ve  % 70'i ilk dört seansta bir beden incelmiştir.

Lipolizin avantajları nelerdir? Lipoliz İz bırakır mı?

Lipolizin birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle uygulama sırasında genel anestezi gerekmediği için oldukça güvenlidir. Acı vermediği için de çok kolaydır. İyileşme süreci hızlı, uygulamadan sonra kişinin hastanede kalması da gerekmemektedir. Ayrıca  vücutta iz kalmamaktadır. Sadece operasyondan sonra uygulanan yerde hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. Diğer yağ alma yöntemlerine göreyse oldukça hesaplıdır.

Lipoliz kaç seans uygulanmalıdır?

Lipolizin kaç seansta başarılı olacağı kişinin kilosuna, yaşına ve vücudundaki yağ miktarına göre değişir. Genellikle sorunlu bölgelere minimum 2-4 seans uygulanması gerekiyor. Hastaların %80'i ikinci seanstan sonra vücutlarındaki değişikliği fark ediyorlar. Her seanstan sonra, vücut doğal yollarla çözülen yağ atıklarını kendi kendine sıfırlıyor.

Lipoliz uygulanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Yapılan ilacın miktarı, bölgeye göre verilecek doz ve doğru şekilde uygulanması çok önemlidir.
Bu yöntemin kesinlikle uygulanamayacağı durumlar şu şekilde sıralanabilir :
• 18 yaşında küçük hastalar,
• Gebe veya emziren kadınlar,
• Şeker hastaları,
• Karaciğer veya böbrek bozukluğu olan hastalar,
• Mevcut bir infeksiyon geçiren hastalar.


Uz. Dr. Zekayi KUTLUBAY
Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

 

...