Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Meme Ucu Çatlakları

Meme ucu çatlakları nedir. Meme başı çatlakları nasıl tedavi edilir. Meme başı çatlak kremi ne zaman kullanılmalıdır? Göğüs ucu çatlakları emzirmeyi etkiler mi?

Emziren annelerde sıklıkla görülebilen meme ucu çatlakları maalesef anneye ağrı  ve sıkıntı veren bir durumdur. Meme başı çatlakları emzirmenin başlangıcında daha belirgin olmak üzere tüm emzirme süresince rastlanabilmektedir. Meme başı çatlakları meme başının çevresinde, meme başında enine çizgi halinde ya da aerolada oluşabilir. Oluşan ağrı bazen o kadar rahatsızlık vericidir ki, annenin bebeğini emzirmekten kaçınmasına ve sonuçta bebeğin de anne sütünden yeterince yararlanamamasına sebep olmaktadır.

Neden meme ucu çatlakları oluşur?

Meme ucu çatlakların en sık nedeni bebeğin emme pozisyonunun,tutma şeklinin doğru olmamasıdır.Bebek  annesini emerken memenin areola olarak isimlendirilen  meme ucu etrafındaki kahverengi halka bölümünü  tam olarak kavramayıp yalnızca meme başından emmeye çalışırsa, meme başı  sonuçta zedelenir ve önce ağrılı meme başı ortaya çıkar.Bu ağrılı meme  durumu düzeltilmezse, meme başı çatlağı ve yarıkları gelişir. Meme ucu çatlaklarının diğer bir sebebi  de memenin nemli bırakılmasıdır.Ayrıca meme başının sabun , alkol gibi  temizlik maddeleri ile gereğinden fazla  silinmesidir.

Meme ucu çatlakları anne ve bebek için ne gibi sorunlar doğurur?

Meme ucunun  çatlaması ile oluşan  asıl önemli sorun, bu çatlaklardan mikropların kolayca içeri girerek memenin iltihaplanmasına yol açmasıdır.Ayrıca meme ucu çatlakları, emzirmenin ağrılı olmasına , bu da annenin yeteri kadar süt verememesine ve sonuçta memelerde süt birikmesine neden olur. Böylelikle çatlaklardan içeri giren bakteriler ile oluşabilecek  meme iltihabı için uygun bir ortam oluşur. Meme absesi olarak sonuçta gelişen bu durum küçük bir cerrahi müdahale ile sonuçlanıp bir süre annenin iltihaplanmış memeden süt vermesinin de engellenmesine neden olmaktadır. Meme ucu çatlaklarına yerleşen mantar enfeksiyonu ayrıca bebeğin ağzına bulaşarak halk arasında “pamukçuk” olarak isimlendirilen bir çeşit ağız mantarı oluşumuna da sebep olmaktadır.

Meme ucu çatlakları oluştuğunda ne yapmalısınız?

      Doktorunuzun önerdiği bitkisel kökenli özel meme ucu koruyucu pomatlarını düzenli olarak önerildiği şekilde  kullanın.

     Meme uçlarını gerektiğinde sadece su ile temizleyin. Hiçbir şekilde temizlemek için  asla sabun, alkol ve kimyasal maddeler içeren temizlik sıvıları veya ıslak mendiller kullanmayın.

     Bebeğinizi emzirirken doğru emzirme pozisyonu alın sadece meme ucunu değil meme ucunu çevreleyen areola adı verilen koyu alanın  tümünü ağzına almasını sağlayınız.

     Her emzirmede meme başının farklı bir kısmı baskı görecek şekilde bebeğinizin pozisyonunu ayarlayın ancak her seferinde bebeğinizi göğüslerinize bakar şekilde tutunuz. Diğer öğünde bebeğinizin  emmediği ya da tam boşaltamadığı memeden başlayın.

      Her emzirmeden sonra biraz  süt sıkarak meme ucuna sürün ve sütün kendi kendine kurumasını bekleyin.

      Emzirmeden önce göğüslerinize hafifçe masaj yapın ve rahatlamak için müzik dinleyin veya gevşeme egzersizleri yapın.

Önlem alın!!

      Gebeliğinizin 34. haftasından itibaren doğurana kadar her akşam doğum sonrası da kullanmayı planladığınız doğal içerikli meme ucu bakım pomadını  meme uçlarınıza uygulayın.

      Gebeliğinizin 34. haftasından itibaren özel emzirme sütyenlerini kullanmaya başlayın. Eğer özel sütyen almıyacak iseniz sütyeninizdeki su geçirmeyi engelleyen astarları hava akımını engellediğinden çıkarın.

      Gebeliğinizin 34. haftasından itibaren  meme ucu akıntıları olabileceği için rutin olarak meme ucu pedlerini kullanın.

 

...