Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Mycoplasma Ve Ureaplasma

Mycoplasma ( mikoplazma ) ,  Üreoplazma ( ureaplasma ) ve üretrit  hakkında bilgiler.

 

Mycoplasma Ve Ureoplasma  enfeksiyonları nelerdir?

Mycoplasma ve ureaplasma  (mikoplazma ve üreoplazam) çok küçük mikroorganizmalar olup hem erkekte (üretrit) hem de  kadında genital enfeksiyonlara  sebep olup doğum esnasında da vajinal yolla  anneden bebeğe geçerek yeni doğan bebekte enfeksiyona sebep olabilmektedirler. Mycoplasma ve ureaplasma sadece cinsel ilişki ile değil normal ortamdan bulaşma yolu ile de geçebilmektedirler.

Mikoplazma ve üreoplasma belirtileri nedir?

Mikoplazma ve üreoplazma enfeksiyonu genellikle herhangi bir belirti vermez , şikayete sebebiyet olmaz ve yapılan vajinal kültürde kesin olarak  saptanırlar. Erkekte üretrit yapabildiği gibi kadınlarda da benzer belirtileri ile idrar yolu şikayetlerine sebep olurlar.

Mycoplasma Ve Ureoplasma  enfeksiyonları hangi  hastalıklara sebep olabilirler? Üretrit nedir?

Kadın ve erkekte üretrit, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek iltihabı yapabilirler, Erkekte sperm bozukluğu- üretrit,  kısırlık, Genital enfeksiyon, pelvik enfeksiyon (PİD), Düşük, tekrarlayan düşükler, Erken doğum, suların erken gelmesi, Gebelikte rahim, bebek ve plasentayı etkileyen enfeksiyon, koriyoamnionit , Eklem iltihapları ve Yara enfeksiyonuna kolaylıkla yol açabilirler.
 

Mikoplazma ve Ureoplazma tanısı  ve tedavisi nasıl yapılır ? Üretrit tedavisi nasıl??

Tanıyı koymak için   vajinal kültür, servikal kültür  yapmak gerekmektedir. Antijen ya da antikor belirleme yöntemleri de kullanılmaktadır. Tedavisi kültür ve antibiyogram sonrası antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tedavi bittikten 7 gün sonra tekrar kültür alınıp geçip geçmediği kontrol edilmelidir  ve erkekte üretrit olup olmadığı üretrit in gçip geçmediği d takip edilmelidir. Eğer devam ediyor ise bir kez daha  antibiyotik kullanıp kontrol kültürü yapılmalıdır.

 

 

...