Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over nedir, neden oluşur?
 

Polikistik Over sendromu

Polikistik over sendromu düzenli yumurtlamanın olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan  adet gecikmeleri, tüylenmede artış, ciltte yağlanma, sivilce-akne oluşumu,aşırı kilo alımı, obezite-şişmanlık, gebe kalamama, zor gebe kalma kısırlık  gibi farklı belirtilerle  görülen bir belirti topluluğudur ve polikistik over hastalığı genç kızlarda ve üreme çağındaki kadınların %3-5'ini etkiler.

Polikistik over esas nedeni normal sağlıklı kadında her ay düzenli olarak meydana gelmesi gereken yumurtlama (ovulasyon ) nın  düzenli olmamasıdır. Polikistik overde yumurtalıklardan birinde yumurtlamayı sağlamak amacıyla folikül (yumurta hücresi ) gelişiminin başladığı aşamanın herhangi bir nedenle yavaşlaması veya duraklaması durumunda folikül gelişip çatlayacağı yerde burada milimetrik çapta bir kist oluşur ve çatlamadan kalır bu çatlamamış kist "polikistik over" hastalığında çok sayıda oluşmuş kistlerden bir tanesidir. Bu durum her adet  döneminde tekrarladıkça yumurtalıklardaki kist sayısı artar. Yumurtlama her iki yumurtalıkta da olan bir olay olduğundan belli bir süre sonra her iki yumurtalıkta birden bu milimetrik kistlerin sayısı artar ve her iki yumurtalıkta da polikistik over olur  ve bu sayısı artan bu az gelişmiş  foliküller yumurtalığın yüzeye yakın kenarı boyunca dizilirler.Ultrasonografik incelemede   yumurtalık dokusunun dış yüzeyine yakın dizilmiş siyah boşluklar tipik olarak yan yana dizilmiş tespih tanesi gibi görülür.

Polikistik over neden olur?

Polikistik over  oluşum nedeni  kronik anovulasyon yani overleden yumurtlama olmamasıdır. Polikistik overin asıl nedeni  beyinde hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesidir. Bu dengesizlik neticesinde her ay düzenli olarak yumurtalıklardan yumurtlama olmaz. Bunun sonucunda da yumurtalıklardan erkeklik hormonu üretimi hızla artar.

Aslında  pek çok hormonal hastalık gibi bu hastalığında nedeni tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde en çok kabul edilen  ortaya çıkış mekanizması ;  LH'daki artış yumurtalıklarda erkeklik hormonu yapımını arttırır, salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşür  ve bu östrojen dönüşte LH üretimini arttırmakta ve bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır.
Polikistik overde yumurtlama durakladıkça yumurtalıklardaki kist sayısı da doğal olarak  artar, kist sayısı arttıkça yumurtalıkların içindeki hassas hormonal dengeler daha da fazla  bozulur ve yumurtlama bozukluğu daha kronik hale gelir, yani tam bir kısırdöngü oluşur.

 

...