Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Prezervatif, Kondom, Kılıf, Kaput, Başlık

Prezervatif (kondom, kılıf, kaput)

Lateks maddesinden üretilen, erkek cinsel organına takmaya uygun, içerisinde genellikle spermisit (sperm hücresini öldürücü) maddeler bulunan çok ince ve esnek bir kılıftır. Ejakülasyon (boşalma) esnasında spermin kondom içinde hapsolarak kadın genital sistemine ulaşmasını engeller.

Koruyuculuk oranı nedir?

Kondomun koruyuculuk oranı uygulama şekline ve kalitesine bağlıdır. Her ilişki esnasında yeni bir kondom kullanılmalı ve orgazm sonrası çıkarıldıktan sonra penis başında az miktarda da olsa sperm bulunabileceğinden penis kadının genital sisteminden uzak tutulmalıdır.

Kondom (prezervatif) yalnızca "tehlikeli" günlerde uygulandığında koruyuculuk oranı düşer. Bu yüzden mutlaka her ilişkide kullanılmalıdır. En sık yapılan hatalı uygulamalardan biri de cinsel ilişkiye kondomsuz başlanması ve hemen orgazm öncesi dönemde takılmasıdır. Bu durum istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olabilir. Zira ejakulasyon olmasa bile erkekten salgılanan sıvılarda az miktarda da olsa sperm hücreleri bulunmaktadır.

Kurallara uygun olarak kullanıldığında başarı oranı %85 civarındadır.

Prezervatifin avantajları nedir?

En büyük avantajı düzensiz cinsel yaşamı olan çiftler için en uygun korunma yöntemi olmasıdır. Ulaşılması kolaydır ve ucuzdur. Gebelikten koruması dışında AIDS, HPV  ve Hepatit B ve C virüsü dahil tüm mikrobiyolojik etkenlerin cinsel ilişkide çiftin birinden diğerine bulaşmasını engeller.

Kondom kullanımında oluşan özel durumlarda ne yapılmalıdır?

*    Kondomun (Prezervatif) yırtılması:

Uygun kullanımda çok ender görülür. Prezervatif yırtıldığında gebelik riski ve cinsel yolla bulaşan hastalık etkenlerine maruz kalma riski prezervatif kullanmamış olanlardaki kadar yüksektir.

*    Kondomun (Prezervatif) çıkartırken vajinada kalması:

Bu durumda kadın yada erkek dikkatli bir şekilde işaret ve orta parmaklarını vajinaya yavaşça sokup kondomu bulunduğu yerden çıkarmalıdır.   

Prezervatifin  avantajları  nelerdir?

 • Doğru kullanıldığında %80 etkilidir.

 • Eşleri cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan (AIDS, frengi, bel soğukluğu gibi) korur.

 • Erkeklerin aile planlamasına katılımını sağlar.

 • Kullanmak için muayeneye gerek olmayıp, reçetesiz olarak eczane ve büyük alışveriş merkezlerinden kolayca satın alınabilir.
   

Prezervatifin  dezavantajları  nelerdir?

 • Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratabilir.

 • Bazı erkeklerde ereksiyonu güçleştirebilir.

 • Her cinsel ilişkide yeni bir kondom kullanılması gerekir.
   

Prezervatif uygulaması Nasıl olmalıdır?

Ø      Her cinsel ilişki için yeni açılan bir kondom  sertleşmiş erkeklik organına  kadının haznesine hiç temas etmeden önce takılır. Çünkü boşalmadan önceki salgıda aktif sperm hücresi bulunabilir.

Ø      Kondomun ucunda meninin dolacağı rezervuarın, başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırılarak havası alınmalıdır.

Ø      Diğer elin baş ve işaret parmakları ile kondomun kenarı penis köküne doğru yuvarlatılarak katları açılmalıdır.

Ø      Kondomun kaymasıyla içindeki semenin dışarı çıkmaması için ereksiyon kaybolmadan önce, kondom parmaklarla tutularak penis hazneden dışarı çekilmelidir.

Ø      Prezervatif bir kere kullanıldıktan sonra atılmalıdır.

 

Dikkat!

Prezervatif kullandıktan sonra delik olup olmadığı  kontrol edilmelidir. Yırtık veya sızıntı olduğu fark edilirse, acil önlem alınması için en geç 72 saat içinde bir doktora danışılmalıdır.
 

 

...