Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Sifiliz (Frengi)

 

Sifiliz, Frengi Nedir? Frengi resimleri ve sifiliz tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler. 

 Sifiliz  ,Frengi  enfeksiyonu nedir?

Sifiliz veya diğer adı ile frengi  "Treponema pallidum" adı verilen bir bakterinin  neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir  cinsel hastalıktır. Frengi tedavi edilmediği takdirde, bu bakteri zaman içerisinde vücuda yayılarak birçok organda kalıcı ciddi hasara neden olur.  Sifiliz ve frengi aynı şeydir.

Frengi ,sifiliz nasıl bulaşır?

Sifilizin  (frengi hastalığı) bulaşması vajinal, anal veya oral seks ile olmaktadır. Frengi  cinsel ilişki sırasında, cinsel organlar arasında veya cinsel organ ile ağızdaki veya makattaki mukoza arasındaki temas aracılığıyla bulaşan bir çeşit  hastalıktır. Hastalık, hamilelik sırasında anneden çocuğa ve kan nakli yoluyla da kolaylıkla  bulaşabilir.

Sifiliz hastalığında teşhis nasıl konur, frengi tedavisi nasıl yapılır?

Basit kan tahlili VDRL ve TPH testi ile tanı konmaktadır. Ancak tahlilin pozitif çıkması için, bulaşma durumunun üzerinden bir kaç hafta geçmiş olması gerekebilir. Yara cerahatliyse mikroskopta inceleme  de yapılabilir. Penisilin iğneleri , penisilin tedavisi frengiye karşı yüzde yüz etkilidir.  Tedavi edilen kişi, iyileşmiş kabul  edilmeden önce cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Tedavi edilmediği takdirde  sifilz enfeksiyonu beyin ve kalbe zarar verebilir. Sifilizli bir kadın enfeksiyon aktif gebeiken  kalırsa, bakteriler plasenta yoluyla bebeğe geçebilir. Bu durumda bebekte ciddi sakatlıklar meydana gelir, mutlaka önlem alınmalıdır

 

 

...