Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Sistit, İdrar Yolu Enfeksiyonu

Sistit nedir, kronik sistit ilaç tedavisi, idrarda yanma, sık idrar çıkma, idrarda kan, intersitisyel sistit nedenleri ve idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler..
 

Sistit, İdrar Yolu Enfeksiyonları nedir?

Kadınların  en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri sistit adı verilen idrar torbası  mesane iltihaplanması olarak da isimlendirilen hastalıktır. Doğru ve zamanında tedavi edilemezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılıp mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir ve buna pyelonefrit denmektedir.

Sistit kimlerde sık görülür? Kronik sistit ve interstisyel sisitit nedir?

 20-40 yaş arasındaki genç kadınların % 30’unda görülecek kadar sık bir bakteriyel enfeksiyondur. En sık bilinen nedeni sık cinsel aktivitedir. Koli basili   ( e coli mikrobu) sistite en sık sebep olan mikrobik ajandır.
40 yaşından sonra kadınlarda görülme sıklığı azalan sistit 60 yaşından sonra menopozun da etkisiyle oluşan geniatal kuruluk, genital atrofi ile tekrar sık görülmeye başlar. Yaşlanma ile gittikçe  artmasının sebebi ise  vücut direncinde azalma, idrar kesesinin aşağıya sarkması ve  hormonal değişimlerin idrar yollarını etkilemesi ve atrofi ( genital dokularda kuruluk) olmasıdır. Kronik sistit ise  devamlı tekrarlayan müzmin sistite verilen isimdir ve kronik sistit ilaç tedavisinden her zama istendiği gibi fayda sağlamaz. Benzer şekilde interstisyel sitit (intersitisyel sistit) de tedavisi zor olan bir idrar yolu enfeksiyonu dur.

Sistit kadınlarda  erkeklere göre neden daha sık oluşur?

Kadınlarda  sistit erkeklere göre  daha kolay gelişir ve daha sık tekrarlar. Sistit gelişiminde bazı faktörlerin etkili olduğu gösterilmiştir ve sık tekrarlamasının en sık nedenleri ise;

  • Kadınlarda idrar yolu erkeklere göre daha kısa olduğundan mikroplar çok kolay idrar torbasına ulaşırlar ve enfekte edreler.

  • Sık cinsel beraberlikte mesane sürtünerek dokusu hassaslaşır ve enfeksiyona uygun hale gelir (Balayı sistiti). Balayı sistiti yeni evlenen çiftlerde sık görülmektedir.

  • Cinsel ilişkide vajina girişindeki mikroplar sürtünme ile mesane içine yayılabilmektedirler.

  • Çok doğum yapan kadınlarda mesanede sarkma  (sistosel)olmakta ve bu da idrar yolu enfeksiyonlarını tabii ki  kolaylaştırmaktadır.

  • Menepoz ile oluşan cinsel organlardaki ve mesane  dokusundaki atrofi ( cinsel kuruluk) idrar yolu enfeksiyonları için kolaylaştırıcı bir zemin oluşturmakta ve idrar yolu enfeksiyonu sık sık tekrarlamaktadır.

  • Gebelik ve gebelik hormonları kolaylaştırıcı zemin hazırlamaktadır. Sisitit hamilelrde daha sık görülmektedir.
     

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nedir?

Sık idrara çıkma, idrarda yanma, idrarda sızı, idrar yaptıktan sonra devam eden ağrı, idrarda kan, kasık ağrısı, idrarda koku ve renk değişikliği, bulantı, kusma, halsizlik olabilir.Sık idrar , idrarda yanma, idrarda sızı ve idrarda kan en sık görülen şikayetlerdir

Sistit tedavisi nasıl yapılır?

Sistit tedavisi antibiyotikle yapılır ve genellikle basit bir antibiyotik tedavisi ile 3-4 günde geçmektedir.Eğer kronik sistit haline gelirse ve eğer antibiyotiklere rağmen direnç gösteriyor ise   ürolojik muayene ve detaylı bir inceleme gerektirmektedir.

 

...