Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Tüp Ligasyonu,Tüplerin Bağlanması, Kordon Bağlanması

Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)

Kadında yumurtayı taşıyan tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır. Yumurtlama döneminde yumurta hücresine sperm taşıyan “fallop” adı verilen kanalın tahrip edilerek, sperm iletemez duruma getirilmesidir. Tüplerin bağlanması, kadının cinsel isteğinde, adet düzeninde, vücut yapısında herhangi bir değişiklik meydana getirmez, bütün bu olaylar eskisi gibi devam eder. Kadın sadece doğal yollarla gebe kalamaz. Spermler yumurtaya ulaşamazlar ve sonuçta gebelik oluşmaz.

Gebelik nasıl engellenir?

Kadınlarda yumurtalıktan atılan yumurta hücresi tüplerden geçerek rahme ulaşır. Tüpler kapatılınca, kadının yumurta hücresi sperm ile birleşemediğinden döllenme olmaz ve böylece gebelik gerçekleşmez.

TL Avantajları nedir?

·         Yaklaşık %100 etkilidir. Gebe kalma olasılığı yok denecek kadar azdır. Fakat nadir de olsa tüpleri bağlandıktan sonra gebelik (hatta dış gebelik) görülebilmektedir. Başarısızlık oranı % 0.5 olarak bildirilmekte olup teknik ile de ilgilidir.

·         Kolay bir ameliyatla ömür boyu gebelikten kesin bir şekilde korur.

·         Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz. 

Tüp ligasyonu kimler için uygun bir yöntemdir?

*    Tüp ligasyonu  yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftler,

*    Kesinlikle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler,

*    Değişik tıbbi sebeplerden dolayı çocuk sahibi olması sakıncalı olanlar,

*    Psikiyatrik sebeplerden dolayı  cinsel tacize uğrama ve hamile kalma olasılığı yüksek olan kadınlar için uygundur.
 

Tüp ligasyonu kimler için uygun olmayan bir yöntemdir?

Ø      İstediği sayıda çocuğu olmayanlar

Ø      Çocuğu olsa da 30 yaş altındaki kadınlar

Ø      Kendisi ya da eşi, ileride başka çocuk isteyebilecek olanlar

Ø      Kararından emin olmayanlar

Ø      Üreme çağında olup eşiyle ciddi boşanmaya kadar gidebilecek  geçimsizlik problemleri olan kişiler, ileride ikinci bir evlilik düşünebilecek kadınlar.

Tüp ligasyonu nasıl ve ne zaman yapılır?

Geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan ileride pişmanlık duyulmaması için işlemden önce doktor ile konuşulup sağlıklı bir şekilde danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Çiftlerin her ikisi de mütabık olup onay formunu kendi rızalarıyla birlikte imzalamalıdırlar.

Tüp ligasyonu genellikle sezeryan ameliyatı sırasında ailesini tamamlamış kadınlarda rızaları ile yapılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir zamanda isteğe bağlı olarak adetten hemen sonra laparaskopik işlemle yapılmaktadır.  Açık ameliyatla da yapılabilir.

Tüpleri tekrar açmak mümkün mü?

Geçmiş yıllarda yeniden bir çocuk isteği olduğunda tüpleri  açmak için mikrocerrahi yöntemi uygulanırdı. Başarı oranı çok düşük olan bu yöntem artık tüpleri açmak için kullanılmamaktadır. Bir ameliyat ile tüpleri açma işlemi artık  tarihe karışmıştır. Bu gibi durumlarda hastaya Tüp Bebek önerilmektedir.

Yan etkileri ve riskleri nedir?

Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Adet düzensizliğine yol açmaz ve çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkilemez.
 

 

...