Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Vajinal Histerektomi, Rahim Sarkması Ameliyatı

Vajinal Histerektomi Ameliyatı Nedir? Vajinal Histerektomi Nasıl Yapılır?

 

Vajinal histerektomi , vajinanın üst tarafından açılan küçük bir kesikten rahim (uterus) ve rahim ağzının (serviks) alınması operasyonudur. Çok yaygın olmasa da bazen aynı anda yumurtalıkların (overler) alınması da mümkün olmaktadır.

Adet dönemlerinin çok ağır geçmesi ya da rahmin sarkması, vajinal histerektomi yapılmasının en yaygın nedenleridir. Her kadın vajinal histerektomiye uygun değildir ve vajina genişlemişse ya da vajinal doğum yapılmamışsa teknik olarak çok zor olabilmektedir. Vajinal histerektomi sırasında yumurtalıkların da alınması genelde olanaklı olmamaktadır. Vajinal histerektomi sırasında gerekli ise vajina ön duvarı veya arka duvarı onarımı  da yapılır. Bu işleme ön-arka plasti ameliyatı denmektedir.

Genellikle ameliyat süresi 30 dakika ile 2 saat arasında değişir. Uterus serviksten tutularak çekilir ve vajen özel ekartörlerle açık tutulur, vajen dışına herhangi bir kesi yapılmaz. Doktor serviksin etrafına vajenin en üst kısmında dairesel bir kesi yapar. Uterus ve serviksin destekleyici ligamentleri ve çevreleyen dokuları kesilir ve damarları bağlanır. Böylece uterus ve serviks vajen yoluyla çıkarılır. Vajen enfeksiyonların önlenmesi ve barsakların buradan sarkmaması için yeniden kapatılır.Hasta ameliyattan genellikle 2-3 gün sonra bir problem yoksa taburcu edilir ve yaklaşık 2  hafta  sonra kontrole çağrılır. Bu kontrolden sonra bir problem saptanmamışsa amelyattan 2 ay sonra  cinsel ilişkiye başlanmasına izin verilebilinmektedir.

 

...