Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu, Candida vajiniti

 

Mantar, vajinal mantar hastalığı tedavisi, mantar ilaçları mantardan korunma ile ilgili bilgiler..
 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonu hemen hemen her kadının hayatında en az bir kere karşılaştığı yaygın bir hastalıktır.  Kadınların % 80’lik kısmı yaşam süresince en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirirler.

Mantar hastalığı  nasıl bulaşır?

Mantar enfeksiyonu genellikle başka bir  yerden bulaşmaz. Kadının kendi bünyeinde normalde  bulunan mantar hücreleri çeşitli sebeplerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp  aktif hale gelerek  vajinit, vajina enfeksiyonu oluştururlar. Mantar hastalığı çok nadiren cinsel temasla geçebilmektedir. Havuz, deniz, tuvalet veya başkasının kullandığı eşyalardan, havlulardan da bulaşması nadiren de olsa olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı sonrası, stres yada yorgunlukla direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyondur.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar hastalığının en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren  vajinal kaşıntı dır. Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Hastaların çoğunda vajinada yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge hızlı şekilde  kızarır. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve ilişkide haznede yanma  olabilir. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar.

Vajinal mantar hastalığında normalden farklı, kokusuz,  zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu akıntı  olmaktadır. Fakat akıntının olması her zaman bir kural değildir ve her zaman vajinal akıntı olmayabilir. Eğer vajinal akıntı mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde akıntı dır. Akıntıda kötü koku görülmez hatta kokusuzdur.Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Buna mikst enfeksiyon denir ve genellikle trikomonas eşlik etmektedir.

Akıntının yanında vajinal mantar da vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik de olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir. Bunların görülmesi tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak deride sıklıkla  soyulmalar ve küçük kanamalar da olabilir. Vajinal mantar hastalığı fotoğrafları 

Vajinal mantar tanısı nasıl konur?

Yapılan bir jinekolojik muayene yeterli olmaktadır. Bazen alınan smear testinde hastanın belirgin bir şikayeti olmamasına rağmen mantar hücreleri görülebilmektedir.

Vaginal mantarı kolaylaştıran ve arttıran  faktörler nelerdir ?

Ø      Geniş spektrumlu antibiyotikler;r.

Ø      Şeker hastalığı;

Ø      Gebelik;

Ø      Bağışıklık siteminin bozulması

Ø      Doğum kontrol hapları

Ø      Spiral

Ø      Naylon iç çamaşırları kullanımı

Ø      Devamlı hijyenik ped kullanımı;

Ø      Genital organ parfümleri,bazı tuvalet kağıtları,parfümlü prezervatifler ve tampon kullanımı

Ø      Şişmanlık

Ø      Rahim ağzı yaraları varlığı

Vajinal Mantar Tedavisi  Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar hastalığının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde tüm  şikayetler geriler. Hastaların % 5-25’lik kısmında hastalık ileri dönemlerde tekrarlayabilir ve kronik mantar oluşabilir ve bu şekilde mantar hastalığı kolaylıkla tekrarlar. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi buna neden olabilir.

Mantar tedavisinde  hem sistemik, hem de lokal etkili ilaçlar kullanılır. Vajinal fitil ve kremler, ağızdan alınan antifungal ajanlar (mantar ilaçları) uygun doz ve sürede kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de önerilir ve eşe de mantar ilacı verilir.

 

...