Akıntı, Vajinal Akıntı ,Vajinal Enfeksiyon

Akıntı, vajinal akıntı vajinada kokulu akıntı,vajinada haznede kaşıntı yanma Beyaz akıntı vajinal mantar vajinit tedavisi nedir..

Vajinal Akıntı

Kadınların kadın doğum doktoruna başvurma sebeplerinin en başında hazneden gelen akıntılar ,enfeksiyonlar gelir. Evli veya bekar hemen tüm kadınların ortalama yılda 1-2 kez rahatsızlığa sebep olan akıntılar değişik sebeplerden kaynaklanabilir. Akıntıların özellikle bekar  genç kızlarda ve menopozdaki kadınlarda başta olmak üzere herhangi bir sebebi yoktur. Bunlar fizyolojik akıntı , yani doğal akıntı  olarak adlandırılırlar ve genellikle tedavi gerektirmezler. Bir enfeksiyon veya altında yatan bir neden var ise bu akıntılar fizyolojik olmayan akıntılar olarak adlandırılır.

Fizyolojik akıntı (doğal akıntı) nedir?

Doğal akıntılar (fizyolojik akıntılar)  yapı olarak  berraktır ve sıvı yumurta akını andırır yapıdadır. Genellikle kokusuzdur, fakat bazı kadınlar ekşi bir kokudan şikayet edebilmektedirler. Genellikle kaşıntı şikayeti yoktur ve cinsel ilişkide ağrı, cinsel ilişkide  yanma  hissi oluşmaz. Bu akıntıların en büyük özelliği aynı şiddette uzun süre ( yaklaşık 1-2 yıl gibi)  daha değişik belirtilere neden olmadan, karakter değiştirmeden devam etmesidir. Fakat değişim gösteren berrak akıntı, kokusuz akıntı, beyaz akıntı mutlaka gözlemlenmeli ve gerekirse muayene için başvurulmalıdır.

Bazen bu akıntı miktarı çok fazla miktarda olur ve kadınlar endişeye kapılabilirler. İç çamaşırları veya günlük ped devamlı ıslak ve nemli  haldedir. Bu ıslaklığın kıvamı yumurtlama dönemi sırasında fizyolojik ve hormonal sebeplere bağlı olarak  biraz değişir ve sıvılaşabilir. Bunun amacı doğanın döllenmeye hazır yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmak için salgının kıvamını değiştirmesidir.Bazı kadınlarda adet dönemine yaklaştıkça vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir. Aynı sebeplerden dolayı gebelerde de tüm hamilelik boyunca vajinal akıntıda fizyolojik tarzda artma  eğilimi göstermektedir.

Fizyolojik olmayan akıntılar nelerdir:

Fizyolojik olmayan akıntılar vajina veya rahim ağzındaki  bir enfeksiyondan  dolayı oluşan akıntılardır ve genel olarak "Vajinit" veya "Servisit"  olarak isimlendirilirler. Genellikle vajinit durumunda görülen belirtileri:

Ø      Vajinadan olağan dışı bir akıntı, fazla akıntı, kötü kokulu akıntı ,sarı akıntı, sarı yeşil akıntı, beyaz parçalı koyu akıntı

Ø      Vulvada, haznede kaşıntı ve tahriş

Ø      Cinsel ilişki sırasında acı,  disparoni, ağrılı ilişki

Ø      Kasıklarda ve alt karın bölgesinde rahatsızlık veren ağrı, kasık ağrısı

Ø      Nadiren de olsa vajinal kanama , lekelenme

Ø      Dış genital bölgede şişme, vulvada ödem.
 

Fizyolojik  olmayan , enfeksiyona bağlı akıntı sebepleri nelerdir?

 Vajinaya ait  akıntı sebepleri:

 • Vajinanın mantar hastalıkları , vajinal mantar

 • Trikomanas vajiniti

 • Bakteriyel Vaginosis, gardnerella vajiniti

 • Genital herpes vajiniti (genital uçuk)

 • Vajinadaki yabancı cisimlerin oluşturduğu akıntı durumu
   

 Rahim ağzı, servikse ait akıntı sebepleri:

 • Rahim ağzı yaraları, erozyon

 • Gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel ilişki ile geçen hastalıklar

 • Herpes gibi virüsların yaptığı akıntı

 • Rahim ağzı kanseri

 • Spiralin ipine bağlı akıntı

 • Servikste olan poliplere ( et beni) bağlı akıntı
   

Akıntı oluşumunun en sık sebepleri nedir?

Vaginalakıntı, vajinal kaşıntı, vajinada yanma, normal olmayan kokulu akıntı şikayeti ile başvuran hastalarda vajinit ten şüphelenilir. Sıklıkla sebep  olan mikroorganizma vajinal kültür dışında smear testinde de görülmektedir. Doktor basit bir mikroskopik inceleme ile genellikle sebebi görebilmekte ve teşhis edebilmektedir. Tanıyı kesinleştirmek için vajinal kültür yapılmalıdır.  Vajinada akıntıya sebep olan ve en sık görülen mikroorganizmalar Trichomonas, bakteriyel vajinit  ve candida (vajinal mantar) dır. Tedaviyi kesinlikle şikayetlere bakarak kendiniz düzenlemeyin, yalnış tedavi ile şikayetleriniz daha da ciddileşebilir, mutlaka jinekolojik muayene olun..

 

 


Şikayetler


Tedavi

 

Trichomonas
    vajiniti

 

 

 

Sarı akıntı veya yeşil akıntı,ağır kokulu akıntı, vajinada kaşıntı.

 

Metronidazol

 

Bakteriyel vajinit

 

 

Gri-beyaz köpüklü akıntı,az miktarda, sulu akıntı.İlişkide ağrı.Bazen vajinada koku.

 

Metronidazol

 

Candida,
Vajinal Mantar hastalığı

 

Koyu akıntı,  beyaz peynirimsi kokusuz akıntı,vajinada yanma hissi, vajinada kaşıntı.

 

Tetraconazole veya

Miconazole