Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

HPV Aşısı Gardasil, Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

HPV Aşısı Nedir

Yüksek risk grubu HPV virüsleri nin  servikal kanser oluşmasında temel rol oynaması, bu etkene yönelik aşıların geliştirilmesi fikrini doğurmuştur. İlk aşı olan kuadrivalan (dörtlü) aşı Gardasil  , ikinci aşı olan bivalan (ikili) aşı Cervarix  rahim ağzı kanserlerini önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Gardasil Cervarix aşıları;

Dörtlü aşı  Gardasil HPV tip 6, HPV tip 11, HPV tip 16 ve HPV tip 18’e karşı koruma sağlarken, ikili aşı Cervarix HPV 16 ve HPV tip 18’e karşı koruma sağlar.

Dörtlü aşı hem genital siğiller den hemde kanser öncesi lezyonlar  ve serviks kanserinden korunmada etkiliyken, ikili aşı kanser öncesi lezyonlar  ve serviks kanserinden korunmada etkilidir. Her iki aşıda hpv tip16 ve hpv 18’e karşı oluşan bağışıklık kadar olmasa da hpv tip 31 ve hpv 45’e karşı da koruma sağlamaktadır.Serviks kanseri vakalarının yaklaşık % 70inden tip 16 ve 18’in sorumlu olduğu için, HPV aşıları öncelikle bu virüslere karşı geliştirilmiştir.

HPV Aşısı kimlere yapılır?

Gardasil - Cervarix içinde hedef kitle 9-26 yaş arası kız çocuklarıdır.Günümüzde hpv aşısı erkek lere de yapılmaktadır .Son araştırmalar aşının 55 yaşına kadar koruyuculuğu olduğunu göstermektedir. Ayrıca kadın ve erkekte HPV tiplerinden herhangi biri tespit edilmiş olsa da diğer tiplere karşı korunmak için aşı yapılabilir.

HPV Aşısı Gardasil Nerede Yapılır;

Doktor tarafından ön kol veya kalçadan yapılır. Günümüze dek yapılan çalışmaların pek çoğunda her iki aşı da yüksek düzeyde etkinlik, güvenirlilik, bağışıklama ve uzun süreli koruma açılarından güçlü kanıtlara sahiptir

HPV Aşısı Risk Gurubu Nedir. HPV aşısı yaptıranlar hangi gurup için önemlidir;

Öncelikle HIV , AİDS taşıyıcıları, immün sistemi baskılayan tedavi alanlar iel  kortizon kullananlar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar veya HPV açısından riskli gruptakiler , çok partnerliler yaşa bakılmaksızın  aşılanmalıdırlar.

 Tedavi edici HPV aşısı var mıdır?

 Gardasil ve Cervarix aşının da HPV enfeksiyonlarını tedavi etmediği, yalnızca bu virüs tiplerini kapmadan önce koruma sağladığıdır. Maalesef günümüzde tedavi edici HPV aşıları bulunmamaktadır. Ancak bu konuda yeni HPV çalışması  mevcuttur.

 Gardasil Aşı takvimi nedir, HPV aşısı aşı takvimi ne sıklıkladır?

Gardasil ,koldan kas içine üç doz halinde 0- 2- 6. Aylık aşı takvimine göre yapılır , ilk dozdan 2 ay sonra 2. doz, ilk dozdan 6 ay sonra 3. doz şeklinde uygulanır. Cervarix ise koldan kas içine 0- 1 - 6. aylarda 3 doz halinde yapılır ,ilk dozdan 1 ay sonra 2. doz, ilk dozdan 6 ay sonra 3. doz şeklinde uygulanır.

 HPV aşısı yan etkileri nelerdir? Garasil yan etkisi, Cervarix yan etkileri nedir?

Aşılara bağlı ciddi olabilecek yan etkiler bildirilmemiştir. En çok bildirilen yan etkiler tansiyon düşmesi ve hafif  bayılmadır.. Her iki aşıda da iğne yapılan yerde şişlik, ağrı, kızarıklık olabilir.HPV aşıları güvenlidir, canlı HPV virüs içermezler, bu nedenle hastalığa neden olması mümkün değildir.

Gebelikte HPV aşısı yapılır mı? Hamilelikte Gardasil güvenli mi?

Gebelikte hpv aşısı Gardasil ve Cervarix yapılması tavsiye edilmemektedir. Aşılanma takvimi sırasında hamilelik ortaya çıkmışsa kürtaj gerektirmez ancak aşılamaya ara verilmelidir. İlk doz yapıldıysa doğumdan sonra 3 doz yapılmalıdır. İki doz yapıldıysa 6. ay dozu atlanmalı, emzirme dönemine ertelenmeli ve 1 yıl içinde aşı yapılmalıdır. Doğum sonrası emzirme döneminde HPV aşı güvenle yapılabilinir. 

HPV aşısı fiyatları endir, Gardasil fiyatı ve Cervarix fiyatı ülkemizde nasıl?

Türkiyede HPV aşı ile ilgili en önemli sorun maliyetinin devlet ve çoğu özel sigortalar tarafından karşılanmamasıdır. Hastalar aşı maliyetini kendileri karşılamaktadır. Aşının toplam için hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir

Bize Ulaşın
 

Genital Siğiller HPV ve Kondilom  ile ilgili bu yazıları da okuyabilirsiniz
 

 

...