Hergün  12.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Kızlık Zarı, Hymen Bekaret Ve Bakirelik

Kızlık zarı veya diğer tıbbi  adı ile Hymen (Himen) toplumların çoğunda oldu gibi bizi toplumumuzda da sosyal yaşantıda önemli bir yer tutmaktadır. Fakat günümüzde  gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizim  büyük şehirlerimizde de  gittikçe artık eski önemi ve anlamını kaybetmekte olup tabu olmaktan çıkmaktadır. Biz jinekologlara en çok sorulan sorulardan biri de kızlık zarı yapısı  hakkındadır. Özellikle “forum” sayfamıza hergün sayısız “kızlık zarı” himen (hymen) ile ilgili soru gelmektedir. Kızlıkzarı na “bekaret” kızlık zarı yırtılmamış ve cinsel ilişkiye girmemişlere de “bakire” denmektedir.

 
Kızlık Zarı anatomik Olarak  Nerede Bulunur , Yapısı Ve şekli Nasıldır?
Merak edilir, kızlık zarı nerede dir? Aslında kızlık zarı ya da hymen  ayrı bir organ, yapı  değildir, kadın genital sisiteminin , vajinanın bir parçasıdır.  Anne karnında vaginanın oluşumu sırasında  embriyolojik dönemde oluşan ince  bir deri kıvrımıdır. Anatomik olarak kızlık zarı ön  yüzü deri ,arka yüzü mukoza ile kaplıdır. Konum olarak hymen, kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır fakat bu uzaklık kişiden kişiye değişmekte bazı kadınlarda daha geride olabildiği gibi bazı genç kızlarda daha dışa yakın olabilmektedir. Bu zar’ın  ortası adet kanının , vajinal akıntıların dışarı  akması için açık ve deliktir ve  vajina girişini tamamen bir perde gibi  kapatmaz. Hymenin’in ortasındaki bu deliğin şekli ,yeri ve yapısı her kadında farklıdır ve  kızlık zarı tiplerinin  belirlenmesinde kullanılır , kızlıkzarı tipleri  ve çeşitleri buna göre adlandırılır. Kadından kadına kızlık zarının yapısı, yeri, elastikiyeti ve kalınlığı farklılık gösterdiği için anatomik yapısında belirli bir standart yoktur . Bu sebeple zaten kızlık zarı yapısına, hymenin yerine  ve şekline göre ilk cinsel  ilişki sonrası olan kanamanın  da miktarı,süresi ,ağrılı olup olmaması  ve kızlık zarı kanamasının da olup olmaması değişkenlik  ve farklılık göstermektedir. Unutmamk gerekir ki, kızlık zarı her ne kadar vajina girşnden 1-1,5  cm içerde olsa da ,kişinin kendi kızlıkzarı nı görmesi , hymen hakkında yorum yapması ve kızlık zarı hakkında fikir yürüterek değerlendirmesi teknik ve tıbbi  olarak mümkün değildir. Bazı kadınlar ayna ile himen’ i değerlendirmeye çalışsalar da bu imkansızdır.

Kızlık zarı ‘ nın  (Himen,hymen, bekaret) organ olarak tıbbi bir görevi ve anlamı var mıdır?  
Kızlık zarı bir organ değildir , sadece vajina girişinde olan bir deri kıvrımıdır ve bilinen tıbbi ve fizyolojik bir anlamı, görevi yoktur. Sadece vajinayı enfeksiyonlardan ,iltihaplardan  ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacı taşıdığına inanılmaktadır.

Kaç çeşit kızlık zarı vardır? Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?
Kızlık zarı yapısı ( hymen yapısı) her kadında farklılık gösterir. Kızlık zarının  ortasındaki açıklık, delik değişik büyüklük, çap , görünüm, incelik ve yapıdadır. Cinsel birleşme  ile  kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin büyüklüğüne  genişliğine, yerine, kalınlığına   ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Zaten kanamayan kızlık zarı tipine  de “esnek kızlık zarı” bu sebeple denmektedir. En sık görülen hymen tipleri;

1-Anüler  kızlık zarı ( anüler hymen)

 2-İmperfore  kızlık zarı (imperfore  hymen, kapalı.

 3-Septalı , bölmeli  hymen (Septalı , bölmeli  kızlık zarı)

 4-Kribriform hymen (kribriform kızlık zarı)

 6-Yırtılmış ,bozulmuş hymen (Yırtılmış ,bozulmuş kızlık zarı,bekaret)

 7- Esnek, yırtılmayan hymen (Esnek kızlık zarı, yırtılmayan kızlıkzarı)

 

 Kızlık zarı  resimleri, görüntüleri,fotoğrafları için..Tıklayın...

 
Kızlık zarı  yırtılması ( hymen yırtılması) nasıl olur ?
Cinsel ilişki iel  veya herhangi  yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis veya uygulanan yabancı cisim-alet  kızlık zarının ortasındaki  açıklıktan büyükse yırtılır ve doğal olarak kanama olur . Kızlıktaki yırtılma genellikle  birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe ilk ilişkiden sonra  devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama  az az  gelmeye devam eder.İlk yırtılmadan  3-4 gün sonra yırtık yeri kendiliğinden  nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. İlk ilişki sonrası kanama miktarı ve süresi kızlık zarının kalınlığına- yapısına - elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır. Kızlık zarı yırtılıp aradan 10-15 gün geçtikten sonra kızlık zarı nın ne zaman yırtıldığını ve kızlığın bozulduğunu anlama tıbben mümkün değildir.

Mutlaka er kadında ilk ilişkide  kanama olur mu?
Hayır, her kadında ilk cinsel ilişki, lk cinsek birleşme  ile  kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine  esneyerek kanama olmadan izin verirler ( esnek kızlık zarı). Bazen de kızlıkzarı çok ince olduğu için  yırtılan yerdeki kanlanma  ve damarlar da  az olduğundan dolayı , fark edilmeyecek kadar az  kanama olmaktadır. Hymen ilişkiye müsait, ilişki ile yırtılmayan veya kanamayan kızlık zarı  olarak adlandırılın bu durum halk arasında ‘ esnek kızlık zarı ’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-22 sinde  kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz veya çok az olan kanama fark edilmez. Bu gibi durumlarda kadın doğum uzmanına başvuru  durumunda  jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı, özellikle   ve ilişki ile yırtılıp yırtılmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Kızlık zarı  cinsel ilişki dışında da herhengi bir sebepten dolayı  yırtılır mı ,bozulur mu, zarar görürü mü?
Kızlık zarı çok nadiren  ilişki dışı sebeple yırtılır ve zarar görür . Ciddi, dışarıdan gelen büyük  bir travma veya  bir kazada o bölgenin künt olarak  yaralanması ile nadir de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir. Cinsel ilişki dışında nadir olarak bazen karate, judo gibi  uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, büyük kaza ve bazen çok yukarıdan  düşmelerde yırtılabilir. Ata binme  veya bisiklet kullanma ile yırtılma olacağına dair  gereksiz ve asılsız korkular vardır

Kızlık zarı ilişki ile  yırtıldıktan sonra havuza - denize girmede, küvette banyo yapmada herhangi  bir sakınca var mıdır?
Hayır herhengi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren de olsa  özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması sonucu  normalden fazla kanama ve yırtık  olabildiği için 2-3 gün denize - havuza girmemek bir iltihap durumu oluşumu açısından  daha uygun  bir yaklaşım olabilmektedir.

Mastürbasyon yolu ile kızlık zarı yırtılabilir mi, herhangi  zarar görürü mü?
Mastürbasyon için parmakların vajina içine uygulandığında  veya bazen de partnerin vajina içine parmak ile müdahale ettiği durumda  veya başka yabancı cisim masturbasyon amaçlı uygulandığı zaman himen yırtılabilmekte veya zarar görebilmektedir. Vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan yüzeyel  mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz ve tabii ki  zarar görmez. Hymen yırtılmasına halk arasında “kızlık zarı patlaması” da denmektedir. Kızlık zarı patlaması terimi doğru bir terim değildir.

Vajinal tampon kullanımı kızlık zarını bozar mı? Bakire  kızlar vajinal  tampon kullanabilir mi?
Vajinal tampon uygulandığı zaman kızlık bozulabilir ve zarar görebilir. Kısacası bakire genç kızlar adet sırasında özellikle yazları havuza, denize rahat girebilmeleri için  vajinal tampon kullanamazlar.

Anal Seks (ters ilişki, makattan ilişki) sırasında kızlık zarı  yırtılır mı?
Hayır anal  seks, ters ilişki ile kızlık zarı, hymen  zarar görmez.Ayrıca  unutmamak gerekir ki ters ilişki -anal seks genital hijyen ve cinsel-genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli kesinlikle  değildir, mikroplar bu çeşit cinsel ilişki ile kolaylıkla yayılmakta ve HPV , AİDS gibi enfeksiyonlar da daha kolay çiftlere bulaşmaktadır.

Kızlık zarı ne kadar zaman önce ve nasıl yırtıldığı,zedelendiği jinekolojik muayene ile anlaşılır mı?
Hayır her zaman anlaşılamaz, özellikle yırtılmanın üzerinden ortalama 7-10  gün gibi bir zaman geçtikten sonra , bu yırtılmanın yeni mi  olduğu yoksa ne zaman yırtıldığını kesin söylemek ve zaman tahmini yapmak ,yırtılan yerde yeni  doku oluştuğu ve yırtığa ait dokuların kısa sürede iyileştiği için anlamak  mümkün değildir.
Ayrıca kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı  da bilinemez-anlaşılamaz, yırtılmanın ilişkide penis ile mi, elle veya  parmak veya başka bir cisim  ile mi veya kaza – travma , düşme sonucu ile  mi yırtıldığını anlamak genellikle  pek mümkün değildir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?Bekaret testi, bakirelik testi nedir? Bakirelik, Bekaret Muayenesi ne şekilde olur?
Bir kadın doğum uzmanı tarafından kızlık zarının bozulup bozulmadığı,kmuzyene olan kişnin bakire olup olmadığı kolaylıkla  anlaşılabilmektedir. Bazen kızlık zarının , hymenin anatomik yapısından dolayı  bozulup bozulmadığı zor anlaşıldığı ve teşhiste şüphe olabildiği  için bir büyütme aleti veya  kolposkopi cihazı  ile bakmak gerekebilmektedir. Ülkemizde 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile kızlıkzarı (hymen-himen) yapıları hakkında bilgi alıp durumu bir jinekologtan  öğrenebilmektelerdir.Kızlık zarı  muayenesini  yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara kızlık zarı  muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur ve hasta hakları ile koruma altındadır. Kızlık zarı hakkındaki yazılı  raporlar ( bekaret raporu) sadece adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi (bu muayene halk arasınada bekaret testi veya bakirelik testi olarak da adlandırılmakta) çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bir soğuk  ışık  altında bakılıp karar verilmektedir . Bu muayene, test  ağrılı-acılı bir işlem değildir.

Kızlık zarınının yapısını  jinekoloğa gitmeden hasta kendi (ayna veya başka bir aletin  yardımı ile) değerlendirebilir mi?Doktor olmayan başka bir kişi  kızlık zarının yapısını ve durumunu anlayabilir  mi?
Hayır bu teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir. Kadının kendi kızılık zarı yapısı, şeklini ve dururumu hakkında  ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir  yürütmesi , değerlendirmesi teknik olarak kesinlikle mümkün değildir. Ayrıca doktor ve özellikle  jinekolog olamayan başka bir kişinin de kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması doğru değildir , teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir . Unutmamak gerekir ki  muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen basit bir şekilde  konmaktadır.

Kızlık zarı, bozulduğunda  kanama ne zaman ve ne kadar süre ile olmaktadır?  
Kanamanın miktarı ve şeklini kızlık zarının yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli , cinsel ilişkinin pozisyonu gibi bir çok faktör belirlemektedir.Kanama genellikle az miktarda  kendiliğinden duran bir hijyenik pedi doldurmayacak yapıda  ,bazen kanlı sürüntü – akıntı şeklinde  olmaktadır. Nadiren olsa da yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve fazla miktarda bir kanama olur ve kızlık zarı yırtılması na bağlı olan bu fazla miktarda  kanama kendiliğinden durmaz. Bir  kadın doğum uzmanı müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Burada amaç  kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmak ve kanamayı durdurmaktır. Unutmamak gerekir ki kişiye göre kanama miktarı   ve  süresi  değişiklik göstermektedir.

Kızlık zarı bozulması fazla, şiddetli bir  ağrıya sebep olabilir mi?
Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum, anlayış ve erkeğin davranışı ile kadına olan  yaklaşımıdır. Her şey normal ise genelde hyman  yırtılmasında ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte , kendiliğinden  azalmaktadır. Takip eden günlerde cinsel birleşmelerde de 2-3 gün süre ile az miktarda ağrı da olabilmektedir.Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi , yırtılmış  olan yer kendiliğinden yapışır mı ?
Hayır böyle bir durum olması söz konusu değildir . Yırtılan, bozulan, deflore olan  kızlık zarı kendiliğinden hiçbir şekilde  düzelmez, kapanmaz ve tabii ki  iyileşmez. 6-8  günde yırtılan bölge epitelyum dokusu  ile kaplanıp zar  yırtık olarak kalmaya devam eder.Tıbbi olarak kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem , ilaç sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.Kızlık zarı bir cerrahi müdahale ile dikilerek veya hymenoplast (himenoplasti)i olarak isimlendirilen bir estetik tamir operasyonu yapılarak düzeltilir, buna da “kızlık zarı tamiri” veya “kızlık zarı dikimi” denmektedir.

Yapay kızlık zarı var mıdır?
Son günlerde ilişkiden önce vajinanın içine konulan “yapay kızlık zarı” bazı ülkelerde satılmaktadır. Yapay kızlık zarı normal kızlık zarı gibi kanama sağlayan ve vajina içine doktor tarafından ilişkiden belirli bir süre önce yerleştirilen bir oluşumdur. Ülkemizde satılmamaktadır.

Bakire kızların gebe kalması mümkün  müdür?
Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün olmaktadır. Bir çok genç, kız kızlık zarları yırtılmaması için "sürtünme yolu" ile cinsel ilişkiye girmekteler  veya “nal seks” yapmaktalar ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu şekilde gebe kalan bakire kızların  doktorlara kürtaj için başvurdukları da bir gerçektir.

Kızlık zarı yırtılmadan, zarar görmeden  kürtaj olunması mümkün mü?
Bazen kızlık zarı esnek, ortasındaki delik büyük  ve kürtaj aletlerin girmesine uygun  ise ,fazla kalın muayene aleti de kullanılmıyor ise ,kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir.Genellikle kürtaj işlemi sırasında kızlık bozulabildiği için, bakire kıza önceden bilgi verilmesi ve kızlık zarının da kürtaj işlemi sırasında bozulabileceğinin de  söylenmesi gerekmektedir. Genellikle bu gibi durumlarda kürtaj olacak şahıstan yazılı onay alınmaktadır

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarı tamiri yapılır mı? Kızlık zarı tamiri (dikilmesi, hymenoplasti - himenoplasti) ve  kızlık estetik ameliyatı  nasıl yapılır?
Kızlık zarının dikilmesi ,  kızlık onarımı  teknik olarak mümkündür. Bu işleme hekimler tarafından  hymenoplasti (himenoplasti) ismi verilir.Kızlık zarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu tamir işleminin  yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler kolaylıkla  anlayabilirler.Her kadın doğum uzmanı kendine ait değişik sebeplerden dolayı bu kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri işlemini yapmaz.Ayrıca kızlık zarı tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti de yoktur. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde teknik uygulama olarak yapılır. Cinsel ilişkiden ve evlenmeden  epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır ,bu “flep yöntemi” dir. Diğer bir yöntem ise  evlenmeden 2-3 gün önce  kızlık zarına konan bir geçici dikiş ile yapılmaktadır.Bunda kızlık zarı tamir edilmez, sadece kızlık zarı etrafına iplik konarak ortadaki açıklık ağ gibi kapatılır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama, ağrı  ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır.Kızlık zarı tamiri, kızlık zarı dikimi uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır.Kızlık zarının dikimi ne , kızlık zarı tamiri ne tıbii olarak verilen isim "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir.

 

KIZLIK ZARI muayenesi için TIKLA..
 

Kızlık zarı  hakkında forum sayfamızda sorulan sorular;
Hymen hakkında bir çok soru - cevabı ve hastaların yaşadıkları deneyimleri sitemizin  Forum sayfasında okuyabilirsiniz.

Eğer merak ettiğiniz ve cevabını bulamadığınız sorular var ise bizlere ulaşabilirsiniz,

Sorulardan bir kısmı;

*bakire olduğumu nasıl anlarım? bakire olduğumu kendim ayna ile anlayabilir  miyim? kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır? kızlık zarı muayene fiyatları ve  ücretleri nedir? hymen ile kızlık zarı aynı şey midir? kızlık zarımın nasıl olduğunu kendim anlayıp yorum yapabilir miyim? bakirelik testi nedir? Bekaret testi nedir ve nasıl yapılır? bakire muayenesi nasıl yapılır?ultrason ile bakılarak  kızlıkzarı anlaşılır mı?kızlık zarı resimleri, kızlık zarı görüntüleri, kızlık zarı fotoğrafları var mı?  yukarıdan düştüm, kızlık zarım bozulmuş mudur? kızlık zarı muayenesi yapan bayan jinekolog İstanbul ,kızlık zarı muayenesi yapan bayan jinekolog Ankara, jinekolog İzmir önerebilirmisiniz? kızlıkzarı kanaması çok olur mu? İlk ilişki, gerdek sonrası  kanama olmadı, neden? Kizlik zari geride mi?  esnek kızlık zarı  ne demek? Esnek kızlık zarı resimleri görüntüleri fotoğrafları var mı? kızlık zarı patlaması bozulması ağrılı mıdır, hymen, kızlık zarı patlaması muayenede anlaşılır mı? bakire testi, bakirelik testi, bekarat testi yapıyor musunuz? Dinimizde kızlık zarı ,islamda kızlık zarı bakirelik hakkında bilgi, kızlık zarı patlaması nedir? ilk gece kanamam olmadı kızlım bozuldu mu? kızlık zarı tamiri nasıl olur , kızlık zarı tamiri, kızlık zarı dikimi yapıyormusunuz? kızlık  zarı dikimi fiyatı ücreti , kızlık zatı tamiri fiyatı, ücreti hakkında bilgi verirmisiniz , hymenoplasti nedir? kalıcı kızlık zarı dikimi, flep yöntemi  nedir? geçici kızlık zarı dikimi nedir? hymenoplasti (himenoplasti) fiyatı, parası, kizlik zari dikimi flep yöntemi nedir, bakirelik raporu,bekaret raporu nereden alınır, mastürbasyon yaptım,kanama oldu ,kızlık zarı dikimi tamiri yapan bayan jinekolog doktor İstanbul, kızlık zarı dikimi  tamiri yapan bayan jinekolog doktor İzmir , ilk gece, gerdek korkusu, ilk gece balayı sonrası denize girebilir miyim? ilk gece hakkında bilgi nereden alabilirim? daha önce kizlik zari diktirdim, anlaşılır mı? bakireyim, vajinaya tampon kullanabilir miyim?

 Gibi ve benzeri konu ile ilgili çok sayıda soru ve cevapları yorumları forum  bulabilirsiniz.

Kızlık Zarı nedir

Kızlık Zarı Dikimi tamiri, Himenoplasti ameliyatı

Yapay Kızlık Zarı

Vajina kızlık zarı ilişkisi

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır


...