Vajina Hakkında

Vajina nedir, vajina kadın  genital organının  başlangıcını oluşturan oluşturan tüp şeklinde bir cinsel yapıdır. Kadınlarda vajina uzunluğu yaklaşık 8-10 cm,  vajina genişliği ise değişken olmak üzere ortalama 2-3 cm olup son kısmı serviks olarak isimlendirilen rahim ağzı  bulunur, kadınlarda  bu  bölgeden smear testi yapılmaktadır.

Vajina  şekilleri cinsel organın dış kısmında olan vulva olarak isimlendirilen yapıya bağlıdır. Vulva, dışta büyük dudaklar yani labium minoralar , içte küçük dudaklardan yani labium majoralardan  oluşur. Büyük dudaklar dışta bulunur ve küçük dudaklara  dudaklara göre daha etli ve kalındır. Büyük dudaklar üzerinde yağlı bir salgı yapan salgı bezleri  vardır ve  ergenliğin başlaması ile birlikte  üzerleri tüylerle kaplanır. Küçük dudaklar, labia minoralar ise  vajina girişi örterler  ve boyutları, büyüklükleri çok değişim gösterir. Doğumsal sebepler, aşırı sürtünme, hızlı kilo alıp verme ya da genetik sebeplerle küçük dudaklarda aşırı büyüme sarka veya sadece birinde büyüme sarma olabilmektedir. Bu  gibi küçük dudakların sarkması veya asimetrik sadece birinin sarması durumunda labioplasti olarak isimlendirilen küçük dudak estetiği yapılmaktadır.

Klitoris küçük dudakların üstte birleştiği kısımda bulunur. Klitoris büyüklüğü ortlama 3-6 mm çapındadır ve klitoris şekli daha çok uzunluğuna bağlı olmak üzere  2-3 cm civarındadır. Klitorisin gebe kalma, idrar yapma ya da adet kanaması ile bir ilgisi yoktur. Orgazm ilişki sırasında penisin klitorise değmesi ve uyarması sağlanmaktadır.

Vajina girişinde kızlık zarı  veya tıbbi adı ile hymen  bulunur. Vajina türleri olarak kast edilen aslında kızlık zarı çeşitleridir.Hymen vajen girişini daraltır.Kızlık zarı  şekli türü yapısı her kadında  farklıdır.

Vajina  yapısı özellikle normal doğum sonrasında kadınlarda bozulabilir, vajina genişliği artabilir,genişleyebilir. Vajinadaki genişleme  cinsel hazza ya da orgazma engel de  olabilir. Vajina daraltma ameliyatı ile vajina sıkılığı darlığı normal  hale getirilebilir. Vajina büyümesi genişlemesi normal doğum sırasında özellikle ilk doğumda epizyotomi adı verilen kesinin yani doğum kesisinin tam olarak dikilmemesi veya dikişin tam olarak kaynamaması  sonucu olur yapılarak vajina girişi genişler.

Vajina darlığı veya dar olarak hissedilmesi ve buna cinsel ilişkinin olması hatta ağrılı olması da bazen sorun yaratmaktadır. Vajina genişletilmesi ameliyatı ile giriş kısmı genişletilir ve  buna bağlı cinsel sorun çözümlenir.

 

.........